Biurowe meble gabinetowe – co wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele propozycji mebli do biura. One same powinny być nie tylko efektowne, ale również funkcjonalne i wygodne, gdyż w końcu to one mają gwarantować wysoki komfort pracy. Aby tak rzeczywiście się stało, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Wstępne rozeznanie

Przed zakupem mebli gabinetowych warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym lepiej sprecyzujemy nasze oczekiwania. Urządzając biuro, musimy wiedzieć, dla ilu osób będzie ono przeznaczone. Im większa liczba pracowników, tym innego rodzaju aranżacja będzie wskazana. W związku z tym konieczny wydaje się dokładny pomiar pomieszczenia, aby przewidzieć, jak duże gabarytowo powinny być meble. Nie bez znaczenia jest również charakter wykonywanych obowiązków, czy pracownicy potrzebują dużego biurka, czy wręcz przeciwnie – wystarczą nieduże stanowiska pracy. Istotny jest również charakter firmy czy instytucji. Prestiż i renomę powinny potwierdzać same meble.

Ergonomicznie

Biurowe meble gabinetowe powinny być przede wszystkim ergonomiczne. W końcu to przy nich pracownicy będą spędzać minimum 8 godzin dziennie, narażając swój kręgosłup czy stawy na różnego rodzaju schorzenia. Aby ryzyko dolegliwości bólowych maksymalnie zminimalizować, warto zaopatrzyć biuro w meble ergonomiczne, które będzie można dostosować do indywidulanych potrzeb każdego zatrudnionego, w zależności od płci i wieku.

Funkcjonalne biurko

Biurko powinno zapewniać sprawną pracę. Jeżeli ktoś przez cały dzień korzysta jedynie z komputera, to wystarczy mu przeciętne, prostokątne biurko. Natomiast jeśli ktoś na swoim stanowisku pracy oprócz laptopa musi jeszcze umieścić dokumenty czy akta, to warto, aby wolnej przestrzeni miał znacznie więcej. W tym przypadku przyda się biurko w kształcie litery L.

Urządzasz gabinet dla siebie lub szefa? Sprawdź meble gabinetowe od Duncan.

Bez względu na charakter wykonywanych obowiązków biurko powinno być stabilne, czyli mieć na tyle trwałą konstrukcję, aby chronić mebel przed zbytnim chwianiem się. W związku z tym unikajmy biurek, których nogi przykręcane są bezpośrednio do blatu. Dają one niski poziom stabilności. Najlepsze będą nogi metalowe – znacznie bardziej wytrzymałe od tych wykonanych z płyciny. Biurko powinny mieć też możliwość regulacji wysokości blatu od 60 do 80 cm.

W niektórych miejscach pracy, na przykład w call center, na medal spiszą się modułowe biurka typu „open space”, dzięki którym w jednym pomieszczeniu będzie mogło pracować wiele osób, a każda z nich będzie mieć swój własny kąt do pracy.

Wygodne krzesło

Wygodne krzesło jest niezwykle ważne, aby praca w biurze była możliwie jak najbardziej przyjemna. W osiągnięciu tego celu pomocne będą krzesła i fotele zaopatrzone w regulowane podłokietniki, podparcia lędźwiowe oraz regulowane oparcie, które każdy pracownik będzie mógł ustawić pod dogodnym dla siebie kątem. Częstym błędem jest również wybieranie zbyt miękkich krzeseł, na których po kilku godzinach trudno będzie wysiedzieć. Dlatego zaleca się wybieranie krzeseł i foteli z dość twardym siedziskiem.