Bóle pleców

Bóle pleców należą do czołówki problemów zdrowotnych nękających współczesne społeczeństwa. Dolegliwości te dotyczą ludzi w każdym wieku. Mogą wynikać z poważnych schorzeń, cześciej jednak są konsekwencją zaniedbań wynikających z braku elementarnej wiedzy dotyczącej profilaktyki kręgosłupa. Jak wynika ze statystyk bóle pleców należą do najczęstszych przyczyn absencji chorobowej i są powodem składania prawie połowy wszystkich wniosków rentowych.

Bóle pleców należą do czołówki problemów zdrowotnych nękających współczesne społeczeństwa. Dolegliwości te dotyczą ludzi w każdym wieku. Mogą wynikać z poważnych schorzeń, częściej jednak są konsekwencją zaniedbań wynikających z braku elementarnej wiedzy dotyczącej profilaktyki kręgosłupa. Jak wynika ze statystyk bóle pleców należą do najczęstszych przyczyn absencji chorobowej i są powodem składania prawie połowy wszystkich wniosków rentowych.

Na szczęście w znakomitej większości przypadków sami mamy wpływ na zachowanie dobrej kondycji naszych pleców. To zadanie nie jest bardzo trudne – wymaga jednak fachowej konsultacji, wprowadzenia w życie dobrych nawyków, oraz cierpliwości i konsekwencji w ich przestrzeganiu.

Kręgosłup jest główną osią trzymającą ciało człowieka w pozycji wyprostowanej, to od niego w znaczej mierze zależy nasza sprawność.

Kręgosłup zbudowany jest z 32 do 34 kręgów tworzących odcinki obejmujące:

7 kręgów szyjnych,

12 kręgów piersiowych,

5 lędźwiowych,

5 krzyżowych składających się na kość krzyżową

3 do 5 kręgów guzicznych (ogonowych), które podczas wzrostu łączą się, a następnie kostnieją tworząc kość ogonową.

Trzony łączą się ze sobą za pomocą krążków międzykręgowych tzw. dysków, odpowiadających za amortyzację wstrząsów i zapewnienie ruchu całego kręgosłupa. Kręgi połączone są ze sobą za pomocą dysków, jednym z ich podstawowych zadań jest ochrona przebiegającego wewnątrz kręgosłupa rdzenia kręgowego. Ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej budowy kręgosłupa spełniają mięśnie grzbietu. Współpracują one z mięśniami brzucha, umożliwiając zachowanie wyprostowanej sylwetki i wykonywanie zadań w pozycji siedzącej i stojącej. Należy pamiętać aby dbać o ich dobrą kondycję już od najmłodszych lat, jest to ważnym czynnikiem profilaktyki utrzymania kręgosłupa w dobrej formie. Czy wiecie, że tracimy na wzroście w ciągu całego dnia nawet do 3 cm, ten proces następuje właśnie w dyskach. Dlatego niezbędne są ćwiczenia powodujące naciąganie przestrzeni międzykręgowych. Bez tej aktywności dyski ulegają stopniowej dehydratacji czyli odwodnieniu, następuje utrata wody w jądrze miażdżystym, co w konsekwencji jest przyczyną powstania dyskopatii. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest odciążenie kręgosłupa w pozycji leżącej, czyli zbawienny sen i wypoczynek wspomaga regenerację „amortyzatorów” kręgosłupa. Oczywiście musimy zadbać o właściwe warunki do takiej regeneracji czyli odpowiedni materac i stelaż elastyczny. Na szczególną uwagę zasługują materace prozdrowotne Hilding, posiadają one status wyrobów medycznych.

 

Kiedy odczuwamy ból pleców ?

Ból kręgosłupa może mieć różne podłoże, począwszy od wad wrodzonych, poprzez urazy, stany zapalne, aż po choroby nowotworowe. Jednak najczęstszą przyczyną bólu pleców są złe nawyki kształtujące nieprawidłową postawę. Na pewnym etapie życia większość osób doświadcza problemów z kręgosłupem. Według sondażu TNS Pentor, ponad połowa ankietowanych Polaków oświadczyła, że cierpi z powodu „bólu pleców”, a co szósty badany stwierdził, że bóle kręgosłupa odczuwa bardzo często.

 

Bóle pleców ze względu na czasookres możemy podzielić na dwie grupy:

1. Bóle krótkotrwałe, trwające do 6 tygodni, przeważnie są spowodowane czynnikami mechanicznymi do których zaliczamy:

– nieprawidłową postawę ciała

– nadwagę

– długotrwałą pozycję siedzącą lub stojąca (w pochyleniu)

– regularny sen na zniszczonych, pozapadanych materacach, lub co gorsze na sofach, tapczanach itd

– nadwyrężenie mięśni kręgosłupa, więzadeł i dysków

– nadmierny wysiłek i naciągnięcia będące wynikiem uprawiania sportów wyczynowo

– ciąża

2. Przewlekłe bóle pleców występują między innymi przy:

– zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK)

– chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa (nieleczone bóle krótkotrwałe)

– długotrwałej nieleczonej nadwadze

– złamania będące wynikiem osteoporozy

– stenozie kanału kręgowego (zespół wąskiego kanału kręgowego)

– dyskopati (stany patologiczne krążków międzykręgowych)

– choroby narządów wewnętrznych, nowotwory i infekcje

Statystyczny wiek Polaka zgłaszającego się do lekarza z powodu dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa systematycznie się obniża. Problem ten coraz częściej dotyczy pacjentów bardzo młodych, w tym także dzieci i młodzież.

 

Co możemy zrobić aby nie bolały nas plecy ?

Zaczynając od tego na co my sami mamy wpływ powinniśmy:

  • uprawiać sport, zażywać aktywności fizycznej, oczywiście w miarę swoich możliwości, polecamy gimnastykę (zestaw ćwiczeń warto skonsultować z rehabilitantem lub lekarzem ortopedą), długi spacer, nordic walking, pływanie. Unikanie ruchu jest bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby zmagające się z bólem pleców. Aktywność fizyczna pomaga nam we wzmacnianiu mięśni wspierających kręgosłup, dzięki ruchowi pomagamy także we właściwym odżywianiu dysków. Należy pamiętać aby ćwiczenia i planowaną aktywność fizyczną skonsultować ze specjalistą. W znakomitej większości przypadków ruch jest jak najbardziej zalecaną formą terapii, a brak aktywności fizycznej przez dłuższy czas potęguje ból.

  • zadbać o to na czym śpimy, aby nasz schorowany, nadwyrężony kręgosłup miał właściwe podparcie, aby całe ciało odpoczywało i regenerowało się podczas snu, polecamy materace prozdrowotne Hildinga + stelaże elastyczne, w połączeniu z fachowym doradztwem stosunkowo szybko możemy poprawić sobie komfort naszego życia, pozbywając się bólu, albo przynajmniej znacznie go ograniczając. Nie zapominajmy, że 1/3 swojego życia poświęcamy na sen, warto zatem zadbać o odpowiedni komfort i przede wszystkim zdrowie

  • oczywiście nie zapominamy o fachowej pomocy lekarskiej, nie warto samemu się leczyć, czasem możemy sobie w ten sposób wyrządzić jeszcze większą krzywdę. Pomoc lekarza, rehabilitanta w połączeniu ze zdrowym, aktywnym trybem życia na pewno przyniosą poprawę jakości życia

Abcsypialni.pl – materace, łóżka, stelaże