Co zyskujesz decydując się na kominek?

Na szczęście minęły już czasy nieefektywnych kominków otwartych, które służyły jedynie do wystroju wnętrza. Dzisiaj, na rynku są dostępne są wydajne urządzenia grzewcze o niepowtarzalnym designie. Współcześni producenci, dbają o to aby łączyć efektywność i efektowność.

W taki sposób, nowoczesne kominki (sprawdź największy wybór kominków) stały się standardem we współczesnym budownictwie. Do tego należy dodać kominki wolnostojące, które coraz częściej są stosowane podczas modernizacji starszych budynków. Oba rozwiązania są gwarancją szeregu korzyści, które coraz bardziej doceniają współcześni inwestorzy. Poniżej przedstawiamy główne zalety rozwiązań kominkowych i co na tym zyskują użytkownicy tego typu urządzeń.

Oszczędne źródło ciepła – płaszcz wodny lub system DGP

Kominek doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Jest w stanie efektywnie wesprzeć, nasz domowy system ogrzewania. Szczególnie wyraźnie widać to w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera, kominek z powodzeniem może zastąpić główne źródło ciepła (np. kocioł na pellet). W taki sposób generowane są oszczędności. Wkłady kominkowe należą do najbardziej oszczędnych systemów grzewczych. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka opalanego drewnem to około 0,1 zł. Nie ma na rynku urządzenia, które charakteryzuje się równie niską stawką.

Ogrzewanie domu przy użyciu kominka może być realizowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to sieć kanałów rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń. Za ich pośrednictwem dystrybuowane jest powietrze ogrzane przez kominek. Alternatywą jest kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home), czyli system zintegrowany z instalacją centralnego ogrzewania. Woda ogrzana w płaszczu okalającym palenisko kominka, jest transportowana do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Co więcej, kominek z płaszczem wodnym może brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Zabezpieczenie energetyczne

Kominek to nie tylko oszczędność ale również zabezpieczenie energetyczne. Sprawdza się to jako alternatywa w kryzysowych sytuacjach. Dobrym przykładem są awarie sieci ciepłowniczej, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku bieżącego roku. Część gospodarstw domowych została pozbawiona źródła ciepła. W wielu przypadkach, ostatnim ratunkiem w takiej sytuacji jest właśnie kominek, który działa niezależnie. Co więcej, system dystrybucji gorącego powietrza może działać grawitacyjnie, czyli bez konieczności zasilania energią elektryczną.

Gwarancja ekologiczności

Wbrew niektórym opiniom, kominki to ekologiczne źródło ciepła. Potwierdzeniem tego jest certyfikat Ecodesign, który nakłada na urządzenia grzewcze restrykcyjne normy emisyjne i sprawnościowe. Dzięki temu, paleniem w kominku dbasz nie tylko swój portfel ale również o środowisko.

Efektowny elementy wystroju wnętrza

Nowoczesne wkłady kominkowe i kominki wolnostojące (piece typu koza) potrafią wzbogacić każdą przestrzeń. Doskonale komponują się zarówno ze stylem klasycznym jak i nowoczesnym. Wśród ostatnich trendów można wymienić kominki trzyszybowe oraz narożne. Dobrze zaplanowany kominek w salonie nadaje pomieszczeniu sznytu i jest gwarancją niezwykłego klimatu.