Dlaczego podłogi drewniane?

Stojąc przed decyzją jakie podłogi powinno mieć nasze mieszkanie coraz częściej decydujemy się na podłogi z desek, które wyglądają estetycznie, są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i łatwo utrzymać je w czystości.

Na sklepowych półkach wybór desek podłogowych jest bardzo duży, różnią się kolorystyką no i przede wszystkim ceną, na którą większość przyszłych nabywców zwraca szczególną uwagę. I tu czyha na klientów kierujących się wyłącznie kryterium cenowym pierwsza pułapka. Tańsze deski podłogowe to zwykłe panele z laminatu, które bywają ładną, ale tylko imitacją drewna.

Zasadnicza różnica między deskami drewnianymi, a laminowanymi panelami polega na ich budowie. Deska drewniana wykonana jest z kilku warstw, dzięki czemu nie odkształca się, nie rozsycha i nie pęcznieje. Panel natomiast jest cieńszy i pokryty z wierzchu laminatem imitującym drewno. Warstwa laminatu podlega ścieraniu i jest dużo mniej wytrzymała na uderzenia niż drewno.

Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść drewna jest jego właściwość naturalnej izolacji termicznej co świetnie sprawdza się przy metodzie ogrzewania podłogowego. Panele laminowane są dużo bardziej podatne na wilgoć i zmiany temperatury dlatego tylko te z najwyższej cenowej półki mogą mieć przy takiej technice grzewczej zastosowanie.

Najlepsze do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym są deski dębowe, takie jak np. te: https://styldrzewa.pl/

Grupą, która obowiązkowo powinna decydować się na podłogi drewniane są alergicy. Drewno jest naturalnym materiałem, który jonizuje powietrze i nie przyciąga kurzu, wchłania ponad to nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, a wraz ze wzrostem temperatury oddaje tworząc w ten sposób mikro klimatyzację.

Podłogi drewniane jak każde powierzchnie wymagają co jakiś czas konserwacji, a ich częstotliwość uzależniona jest od wierzchniej warstwy desek i tak lakierowane wymagają niewielu zabiegów odświeżających, te pokryte woskiem lub olejowane trzeba konserwować częściej. W codziennym użytkowaniu wystarczy tradycyjne odkurzanie i od czasu do czasu przemywanie wodą z jakimś delikatnym środkiem czyszczącym.