Ekogroszek czy gaz – jakie ogrzewanie domu wybrać?

Wybór najlepszego sposobu ogrzewania spędza sen z powiek większości osób, które zdecydowały się na budowę własnego domu. Współczesne budownictwo oferuje szeroki wachlarz rozwiązań, a ich rozmaitość wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Zastanówmy się, jaki rodzaj pieca stanowi optymalne rozwiązanie dla nowoczesnych domów jednorodzinnych.

W ciągu ostatnich 10 lat coraz więcej nowych domów budowano z myślą o ogrzewaniu gazem, w wielu gospodarstwach wymieniano też stare piece węglowe na nowoczesne instalacje spalające gaz ziemny lub płynny. Moda ta przyszła do nas zachodu i motywowana jest przede wszystkim dużą (przynajmniej w teorii) wygodą stosowania tego rodzaju rozwiązania – piece gazowe nie wymagają robienia wcześniejszych zapasów, składowania węgla i związanego z tym pyłu oraz są łatwiejsze w eksploatacji. A zatem skąd obserwowana od dwóch sezonów tendencja powrotu do paliw stałych? – zastanawiamy się wraz z ekspertem firmy Multi.

Koszty, koszty, koszty

Największą wadą ogrzewania budynku gazem jest jego cena. I nie chodzi tu wyłącznie o koszty stałe, związane z użytkowaniem sieci gazociągowej. Sama budowa gazowej instalacji grzewczej równa się kwocie rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podczas eksploatacji, przypadku korzystania z zewnętrznej sieci właściwie tracisz kontrolę nad kosztami dystrybucji. Rachunek za gaz, który otrzymasz prawdopodobnie jednorazowo za cały sezon grzewczy, może poważnie cię zaskoczyć. Z kolei własny zbiornik gazu płynnego stanowi wątpliwą „ozdobę” działki, przy czym jest jeszcze droższy niż gaz sieciowy.

Ceny ekogroszku nie dają porównać się do cen gazu ziemnego ani płynnego, przez co jako bardzo dobry jakościowo, wydajny opał nie może on być porównywany do gazu. Niemniej piece retortowe przeznaczone do opalania ekogroszkiem mają jeszcze jedną wielką zaletę. Najczęściej producent dopuszcza możliwość spalania w nich również innych rodzajów węgla, jak np. miał czy orzech, dzięki czemu podczas lżejszych zim możemy dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Rozsądek ponad modą

Mimo niewątpliwej wygody, jaką oferują gazowe instalacje grzewcze, obecnie tracą one na popularności. Nie przetrwały próby czasu, a ich pierwsi w Polsce użytkownicy coraz częściej przyznają się, że ogrzewanie domu gazem nie było najlepszym wyborem. Wynika to przede wszystkim z intensywnego rozwoju technologii rynku paliw stałych. Obecnie klienci mogą wybierać spośród coraz lepszych jakościowo rodzajów opału, a nowoczesne piece retortowe gwarantują równie stabilne temperatury, tyle że przy znacznie mniejszych kosztach. Użytkownicy pieców węglowych nie są związani na stałe z jednym dostawcą, dzięki czemu ograniczany jest monopol, a ceny regulowane są przez uczciwą konkurencję.

Wygoda

Współczesne przydomowe składy opału nie wyglądają już jak wnętrza kopalni. Nasi klienci mają możliwość nabywania ekogroszku w workach, co ułatwia transport i sprawia, że składowanie jest znacznie bardziej czyste i estetyczne – mówi spec z firmy Multi. Pojemne podajniki pieców retortowych sprawiają, że zaopatrzenie wymagane jest raz na kilka dni. Obsługa instalacji jest prosta i czysta. W najbliższym sezonie spodziewamy się wzrostu tendencji powrotu do ekogroszku. Klienci wiedzą już, że to się po prostu opłaca.