Ergonomiczne biuro

Ergonomia to bardzo modne słowo, które coraz częściej pojawia się w kontekście urządzania wnętrz biurowych. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Które sprzęty zasługują na miano ergonomicznych?

Najprościej rzecz ujmując, ergonomia to przystosowywanie do potrzeb użytkowników. Ergonomiczne wnętrza są komfortowe, a praca przebiega w nich znaczenie efektywniej. Ergonomiczne sprzęty zwykle są wyposażone w systemy regulacji, które umożliwiają dostosowanie ich do wzrostu i osobistych upodobań poszczególnych użytkowników.

Tyle, jeśli chodzi o teorię, a jak powinno wyglądać ergonomiczne biuro w praktyce? Podstawowe stanowisko do pracy biurowej składa się z krzesła, biurka oraz komputera. Krzesło powinno być wyposażone w regulację wysokości i kąta odchylenia oparcia. Kształt oparcia powinien być dostosowany do naturalnego ułożenia kręgosłupa. Pod biurkiem dobrze jest umieścić podnóżek nachylony pod kątem ok. 15 stopni. Biurko powinno być na tyle duże, by wygodnie przy nim pracować. Pracownik nie powinien przyjmować nienaturalnych pozycji, by dosięgać do poszczególnych sprzętów. Dotyczy to również komputera i monitora, który powinien być ustawiony mniej więcej w odległości 40-70 cm od linii wzroku.

 

3 Comments on "Ergonomiczne biuro"

  1. No i byłoby dobrze, gdyby w takim ergonomicznym biurze nie zapomnieć o dziale „oświetlenie do biura” – bez tego ani rusz – ani z ergonomią, ani z wygodą pracy w takim biurze.
    Podsumowując: aranżacja i wygoda to raz, a oświetlenie to dwa:)
    lampy lampa enjoy

  2. Ja swojego czasu oglądałem meble biurowe na stronach sklepu http://biurokoncept.pl/ – dużo mają opcji takich własnie pro-ergonomicznych a przy tym bardzo reprezentacyjnych. Piękne.

  3. Co do tego kąta odchylenia oparcia o którym piszecie, to to się chyba nazywa funkcja bujania czy jakoś tak – de facto świetna rzecz, bo jak plecy są cały czas na sztywno oparte, to nie jest to super komfortowe, a jak się można dodatkowo pobujać lekko, to jest taki dodatkowy atut i jakas odmiana dla kręgosłupa.
    W sklepach specjalistycznych z krzesłami do biura, typu http://www.centrumkrzesel.pl/ można sporo znaleźć modeli z taką regulacją, zresztą wydaje mi się że to już coraz większy standard jest.

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.