Identyfikacja intruza. O zaletach stosowania fotopułapek

Urządzenia monitorujące cieszą się coraz większym powodzeniem już nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także wśród osób prywatnych, które chcą zwiększyć poziom ochrony swojego majątku. Do klasycznych systemów monitoringu instalowanych w biurowcach, zakładach pracy, sklepach czy domach prywatnych, dodać należy także mniejsze urządzenia stosowane w monitorowaniu przestrzeni zewnętrznej. Taki sprzęt jak fotopułapka może być zainstalowany przy garażu, w ogrodzie, na podjeździe, na ogródkach działkowych lub przy domku letniskowym. Urządzenia tego typu są tanie, proste w instalacji i obsłudze, a przy tym niezwykle wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i zapędy wandali, którzy chcieli by taki sprzęt uszkodzić lub zniszczyć.

Niewielkie fotopułapki pozwalają na monitorowanie przestrzeni znajdującej się w oku kamery i zapisywanie obrazu w formie filmiku lub zdjęcia, w momencie aktywacji czujnika ruchu. Wystarczy, że w polu widzenia kamery pojawi się jakiś nowy obiekt, by kamera zaczęła nagrywanie materiału wideo. W ten sposób oszczędza się baterie, ponieważ sama fotopułapka przez większość czasu pozostaje w stanie spoczynku. Po aktywacji urządzenia, w momencie zaistnienia ruchu, fotopułapka zaczyna nagrywanie i w ten sposób rejestruje obraz intruza, który wtargnął w chronioną przestrzeń. Nowoczesne fotopułapki coraz częściej bazują na technologii GSM, dzięki czemu, w razie aktywacji urządzenia, wysyłają na podany numer telefonu komunikat o naruszeniu chronionej przestrzeni. Niektóre modele urządzeń mogą wysłać komunikat w formie wiadomości MMS, czyli zdjęcia przedstawiającego intruza, co pozwala na jego łatwą identyfikację. Dzięki temu właściciel lub zarządca chronionego obiektu może szybko reagować, wzywając chociażby policję na miejsce zdarzenia. Taki monitoring odbywa się całodobowo i jest niezwykle prosty w obsłudze. Jest to również monitoring niskokosztowy. Jedyna trudność to prawidłowy montaż urządzenia.

Urządzenie monitorujące typu fotopułapka z powodzeniem może być instalowane na zewnątrz budynków, w miejscach pozbawionych źródeł zewnętrznego zasilania, na przykład w lasach, na ogródkach działkowych czy w przydomowych ogrodach. Tego typu kamery monitorujące wyposażone są w wewnętrzne baterie o odpowiednio dużej pojemności. Dzięki temu, kamera wyposażona w system aktywacji ruchem, na jednym zestawie baterii może działać nawet kilka miesięcy czasu. To niezwykle wygodne rozwiązanie pozwalające zabezpieczać miejsca, które odwiedzamy stosunkowo rzadko lub te miejsca, do których stały dostęp jest zwykle dość mocno utrudniony.