Jak bezpieczny powinien być plac zabaw twojego dziecka?

plac zabaw

plac zabawTwoim zadaniem, jako rodzica, jest zapewnienie własnemu dziecku bezpieczeństwa. Jego stopień musi być jednak dostosowany do jego wieku oraz możliwości. Nie możemy bowiem uchronić go przed każdym upadkiem, a na pewno nie przed takim, który sprawia radość. Dlatego prowadzisz je na plac zabaw, gdzie może rozwijać się fizycznie oraz emocjonalnie wśród rówieśników. Zobacz, jak powinien wyglądać plac zabaw twojego dziecka.

Projekt i budowa według przepisów

Za bezpieczny plac zabaw odpowiada przede wszystkim zarządca, ale też producent urządzeń i materiałów, z których plac jest wykonany. Należy jednak pamiętać, że duża odpowiedzialność spada również na rodziców. Zgodnie z prawem budowlanym plac dla dzieci powinien być bezpieczny. Dotyczy to każdego wyposażenia placu zabaw, jego ogrodzenia, wejścia, ustawienia urządzeń, koszy na śmieci, ławek, a nawet zaplanowania roślinności.

Główną zasadą projektowania placu zabaw i umiejscowienia na nim ławek jest możliwość objęcia wzrokiem z ich pozycji jak największego obszaru, tak by można było obserwować dziecko, zwłaszcza w najbardziej ryzykownych miejscach. Z kolei kosze na śmieci nie powinny być zlokalizowane zbyt blisko ogrodzenia oraz ławek, jednak niezbędne jest ich umieszczenie w celu zachowania odpowiedniego ładu i porządku. Mechanizm ich opróżniania powinien być możliwy do uruchomienia tylko przez osoby do tego upoważnione. Ogrodzenie placu zabaw to z kolei bardzo szeroki temat. Powinno być określonego typu, posiadać odpowiednią wysokość, minimum 1 metr oraz stanowić przede wszystkim zabezpieczenie przed wstępem zwierząt, a także niepożądanym wyjściem dziecka z terenu placu. Ogrodzenie nie powinno posiadać ostrych krawędzi, a także ostro zakończonych prętów. Samo wejście na plac zabaw powinno mieć co najmniej 1 metr szerokości, by umożliwić swobodny wjazd osobom na wózkach inwalidzkich oraz otwierać się na zewnątrz. Może także posiać mechanizm samozamykający się. Musi jednak znajdować się w bezpiecznej odległości od pozostałego wyposażenia placu, by nie kolidować z nim podczas zabawy dzieci.

Wyposażenie placu zabaw

Ważnym aspektem projektowania placu zabaw jest umiejscowienie urządzeń. Huśtawki powinny być ustawione w takim położeniu w stosunku do ogrodzenia, by utrudnić przejście za nimi. Z kolei zjeżdżalnie nie powinny być ustawione na południe, ponieważ wtedy nagrzewają się od słońca, zwłaszcza jeśli ślizg jest metalowy. Wyjątkiem jest ustawienie przy zastosowaniu daszku lub obecności cienia z drzew lub innych urządzeń. Wszelkie bujaki oraz karuzele powinny znajdować się w odległości około dwóch metrów od pozostałego wyposażenia placu zabaw. Bardziej skomplikowane urządzenia, które np. jednocześnie kręcą się, bujają oraz wirują, powinny mieć zastosowaną dodatkową barierkę.

Całe wyposażenie placu zabaw powinno być dostosowane do wieku dzieci. Istnieją place, które stworzone są przede wszystkim dla przedszkolaków, ale są też szkolne place, na których urządzenie stanowią większe wyzwanie przede wszystkim dla dzieci w wieku szkolnym. Każde urządzenie powinno jednak posiadać odpowiedni atest oraz certyfikat, który zapewnia stopień bezpieczeństwa określony przepisami prawa. Warto przy projektowaniu i wyborze urządzeń korzystać z doświadczenia i oferty sprawdzonych firm, jak np. Stilum, która oferuje nowoczesne, bezpieczne i przede wszystkim kreatywne urządzenia, jak huśtawki, zjeżdżalnie, bujaki, karuzele, kiwaki oraz wiele innych kolorowych, odpornych i wykonanych z najwyższej jakości materiałów. Dużą popularnością cieszą się szczególnie urządzenia wspinaczkowe tej firmy, które posiadają wygięte w łuk drabinki i liny rozciągnięte na żebrowanej konstrukcji, będące doskonałą zabawą dla starszych dzieci.