Jak budować więź z klientem?

Każdej firmie zależy na tym, aby więź z klientem była długotrwała i obfitowała w korzystne dla marki korzystanie z usług czy produktów. Niestety, nie jest to takie proste, zwłaszcza gdy na rynku jest spora konkurencja. Jak więc przeprowadzać swoje kampanie marketingowe, aby zyskiwać długotrwałych i zaangażowanych klientów? Czy istotne jest, w jaki sposób przebiega komunikacja między klientem a marką? Czy warto bazować na prezentach firmowych jako elemencie tworzonej więzi?

Siła społeczności

Trzeba pamiętać, że jedna zła opinia wydana słusznie może czasem zniwelować pozytywne działanie kilku dobrych opinii. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie bardzo chętnie mówią o rzeczach, które są dla nich złe i przez które zostali pokrzywdzeni. Jeśli na rynku panuje spora konkurencja, a firma źle zrealizuje swoje usługi, to można zyskać pewność, że informacja o tym bardzo szybko się rozejdzie. Jednocześnie, przy dobrych okazjach pozytywne opinie również są dość głośne, zwłaszcza z ust osób obiektywnych. Z tego powodu dobrze jest inwestować w więzi społeczne z klientami, bazujące nie tylko na rozdawaniu prezentów firmowych, ale również na uważnym słuchaniu osób, które oceniają markę. Co więcej, zmiany wykonywane pod opiniowaniem klientów wpływają na ich przywiązanie do marki oraz stworzenie specyficznej więzi, dzięki której w razie czego możemy być pewni, że firma zostanie oceniona pozytywnie.

Zasada wzajemności

Warto przy tworzeniu pozytywnych więzi między klientem a firmą pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak zasada wzajemności. W psychologii społecznej oznacza ono wewnętrzny przymus człowieka do odwdzięczenia się za podarowane dobro. W takim przypadku dobrze wpisują się w nią prezenty firmowe, które są drobnymi upominkami otrzymywanymi przez Klientów w trakcie współpracy. Mogą to być zarówno prezenty firmowe w zamian za długie przebywanie z marką i korzystanie z usług, jak również prezenty okolicznościowe, przy okazji setnych zakupów, urodzin marki czy organizowanych przez nią wydarzeń. Warto w tym przypadku pamiętać jedynie, że istotnym elementem takiego prezentu jest jego użytkowość oraz zbieżność z ideą marki. Co to oznacza? Krótko mówiąc, marka produkująca samochody może rozdawać prezenty firmowe w formie breloków, ale niekoniecznie otwieraczy do piwa – to może być źle przyjęte, zwłaszcza w obliczu istniejącego prawa. Ważne, aby cały obraz marki był spójny i nie wychodził po konkretne ramy, które mogą stworzyć wiele kontrowersji. Warto przed wyborem prezentu dokonać również badania między konsumentami i zorientować się w ich profilu.