Jak kupować obrazy? Dobór motywu i kolorystyki

Painting PresentationObraz to nie tylko gustowny dodatek do wnętrza, ale też dekoracja, która steruje naszymi emocjami. Zastanówmy się, jak właściwie dobrać obraz, by pasował do pomieszczenia i nadawał mu odpowiedni klimat, który wprawi nas w dobry nastrój.

Ważne, by każdy z dodatków wyposażenia wnętrza dobierać pod względem najważniejszych potrzeb użytkowych, ale również estetycznych.

Wpływ na decyzje zakupowe

Podejmując decyzję o zakupie warto kierować się zasadą, że obraz musi ładnie prezentować się w konkretnym pomieszczeniu – tłumaczy Justyna Estkowska, właścicielka internetowej galerii obrazów drukowanych Galeria Ptylek. Dlaczego to tak ważne? Bo wiele osób kupuje obraz, który ładnie wygląda tylko na stronie internetowej lub w mieszkaniu znajomych, a u nich będzie pasował niczym „pięść do oka”. – Kolorystycznie, jak i stylistycznie obraz musi współgrać z całą aranżacją danego pomieszczenia. Może je dopełniać lub stanowić przeciwwagę dla pozostałych barw i przedmiotów, jednak nie może się z nimi „gryźć” – dodaje Estkowska. Przykładowo, jeśli gabinet biurowy urządzony jest w klasycznym, eleganckim stylu, pejzaż z wodospadem, nowoczesna abstrakcja czy obraz z motywem motocykla będą w tym wypadku swoistym, aranżacyjnym faux pas.

Internetowe galerie obrazów drukowanych, które obecnie cieszą się większą popularnością niż tradycyjne galerie sztuki (głównie z powodu atrakcyjnych, niskich cen za obrazy), to prawdziwe kopalnie inspiracji. Setki tysięcy różnorodnych dzieł dają możliwość znalezienia obrazu, który będzie idealnie pasował do danego wnętrza pod względem rozmiaru płótna, głównego motywu kompozycji, kolorystyki obrazu oraz ilości i wielkości ramek. Mając do wyboru ponad 110 tysięcy różnorodnych obrazów, tak jak jest to w Galerii Ptylek, niełatwo się pogubić i dokonać złego zakupu. Wiele osób, niczym po trafieniu strzałą amora, decyduje się na obrazy, które nie tylko nie podkreślają aranżacji wnętrza, ale – pod kątem psychologicznym – potrafią wywołać w człowieku burzę emocji, niekoniecznie tych pozytywnych, raczej negatywnych, związanych z nietrafionym wyborem ściennej ozdoby, która – wbrew nazwie – wcale nie ozdabia.

Psychologia koloru  

Psychologowie nie od dziś podkreślają, że obecne w otoczeniu kolory, jak również rodzaje, style i fasony znajdujących się w pomieszczeniu dodatków, mają olbrzymi wpływ na stan emocjonalny człowieka, a co za tym idzie, na funkcjonowanie umysłu czy na podejmowane decyzje.

Powieszony na ścianie obraz, w którym dominuje pewien motyw oraz określona barwa, może mieć na nas bardzo duże oddziaływanie; może sprawiać, że w danym pomieszczeniu będziemy czuli się dobrze lub też źle. Niemożliwe? A jednak!

Zrób test i przekonaj się, jak to działa na Ciebie

Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: każdego dnia budzimy się w sypialni, w której ze ściany „straszy” szarobure, wątpliwej jakości artystycznej malowidło. Niby nie przykładamy do tego wagi, a mimo to cały dzień chodzimy posępni i średnio zadowoleni z życia. Zróbmy więc mały tekst i zdejmijmy tę niezbyt udaną dekorację ze ściany lub zastąpmy ją inną, pełną soczystych kolorów i pozytywnej energii. Po kilku dniach oceńmy, jak wpłynęło to na nasze samopoczucie.

Każdy kolor ma bowiem moc wywoływania w ludziach określonych emocji i odczuć oraz reakcji.

Biały

Skojarzenia pozytywne: czystość, świeżość, sterylność, higiena, spokój, perfekcja

Skojarzenia negatywne: zimno, pustka; zbyt dużo bieli wywołuje niepokój i stagnację, nie inspiruje do działania

Czarny                 

Skojarzenia pozytywne: władza, dominacja, siła, moc, powaga, elegancja, styl, charyzma, inteligencja,

Skojarzenia negatywne: zło, smutek, nieszczęście, przytłoczenie

Szary/srebrny                  

Skojarzenia pozytywne: wolność, niepodległość, solidność, ponadczasowość, tajemnica, powaga, styl, klasyka

Skojarzenia negatywne: smutek, zasępienie, pustka, bierność

Niebieski                           

Skojarzenia pozytywne: pewność siebie, wolność, zdecydowanie, podróże, spokój, akceptacja, cierpliwość, zrozumienie, prawda, wygoda, profesjonalizm, lojalność, inteligencja, zaufanie

Skojarzenia negatywne: zimno, pustka, melancholia

Fioletowy          

Skojarzenia pozytywne: intuicja, wielkoduszność, kreatywność, duchowość, tajemniczość, powaga, ukojenie

Skojarzenia negatywne: nadwrażliwość, zbytnia delikatność, brak zaufania, dystans

Czerwony                          

Skojarzenia pozytywne: energia, władza, radość, miłość, ekscytacja; kolor przyciągający uwagę i mobilizujący do działania

Skojarzenia negatywne: agresja, dominacja, niebezpieczeństwo, nerwowość, napięcie

Różowy

Skojarzenia pozytywne: radość, niewinność, podniecenie, łagodzi konflikty i agresję

Skojarzenia negatywne: zbyt dużo różu może wywołać efekt landrynkowej sztuczności

Pomarańczowy

Skojarzenia pozytywne: energia, radość, hedonizm, zabawa, ciepło, jesień, witalność, świeżość, młodość, praktyczność

Skojarzenia negatywne: rozdrażnienie, podejrzliwość, oszustwo

Żółty

Skojarzenia pozytywne: radość, energia, ciepło, światło, jasność, czystość, zrozumienie, inteligencja, uwaga, twórczość

Skojarzenia negatywne: zuchwałość, tchórzliwość, irytacja

Brązowy

Skojarzenia pozytywne: natura, dom, spokój, ziemia, niezawodność, stabilizacja

Skojarzenia negatywne: smutek, brud

Zielony

Skojarzenia pozytywne: spokój, zdrowie, natura, jedzenie, bogactwo, pieniądze, profesjonalizm, wiosna, płodność

Skojarzenia negatywne: zazdrość, chciwość