Jak urządzić wygodny sklep odzieżowy?

Z racji sprzedawanego asortymentu, sklepy odzieżowe muszą być umeblowane i wyposażone w taki sposób, aby klienci mieli swobodny dostęp do całego towaru, mogli obejrzeć wybrane ubrania, a nawet je przymierzyć.

Każda placówka stara się przyciągnąć potencjalnych klientów przez sztuczki marketingowe, promocje, obniżki cen, ciekawą ofertę lub miłą obsługę. Jednak nawet najpiękniejszy uśmiech pracowników nie zrekompensuje braku wygody, dlatego planując wyposażenie sklepu odzieżowego, należy brać pod uwagę przede wszystkim komfort klientów. Podstawą jest jasne i proste określenie pewnych stref, po których można się poruszać. Jeżeli klient będzie zagubiony wśród półek i wieszaków, na pewno nie będzie zbyt chętny do kupna czegokolwiek. Ludzie muszą czuć się swobodnie, a przy tym nie bać się, że są nieustannie obserwowani.

Wyposażenie sklepu odzieżowego to przede wszystkim wieszaki i półki, na których można wyeksponować cały asortyment. Najlepszym sposobem prezentacji ubrań są wieszaki, dzięki którym klienci będą mogli zobaczyć dany egzemplarz w całej okazałości. W przypadku dzianin (zwłaszcza tych ciężkich, np. swetrów) nie obejdzie się bez półek – takie przechowywanie zapobiega rozciąganiu się materiału. Sklep powinien dysponować wystarczająco dużą ilością miejsca, aby klienci nie byli zmuszeni tłoczyć się w wąskich przejściach pomiędzy wieszakami. Z kolei zbyt dużo wolnego miejsca sprawia, że klienci czują się nieswojo, a także mają wrażenie permanentnego braku towaru. Jest to działanie czysto psychologiczne. W sklepach najczęściej wykorzystuje się plastikowe wieszaki, także z klipsami. Najpopularniejsze są klasyczne modele, na których świetnie prezentują się t-shirty, koszule, sukienki itp. Wieszaki wyposażone w klipsy służą do prezentowania spódnic oraz spodni, natomiast wieszaki z poprzeczną żerdzią sprawdzają się w przypadku kompletów. Klipsy można swobodnie przesuwać i dostosowywać ich rozstaw do wielkości ubrań. Wieszaki wykonane z plastiku lub metalu są bardzo tanie, a przy tym lekkie, dlatego znajdują tak szerokie zastosowanie w sklepach odzieżowych. W pracowniach krawieckich zdecydowanie częściej używa się modeli drewnianych, które służą głównie do przechowywania i eksponowania garniturów oraz innej odzieży okazyjnej.

Wiele sklepów umieszcza na swoim terenie zbiorcze koszyki, do których wędrują wszystkie niesprzedane ubrania z tzw. końcówek. Kosze najczęściej zawierają ubrania przecenione, ale pełnowartościowe. Ubrania są wkładane do nich luzem, a klienci wyszukują odzież samodzielnie. Artykuły przydatne w wyposażenie sklepu odzieżowego można znaleźć w sklepie: https://www.hang-on.pl.