Jak wybierać meble pracownicze, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy?

Meble pracownicze powinny być funkcjonalne, wygodne i ergonomiczne. Aby spełnić te wszystkie założenia, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy – podpowiadamy jakich.

Jakie meble do biura?

Meble pracownicze do biura to np. biurka, kontenerki (meblobranie.pl), a także krzesła i fotele ergonomiczne, stoły konferencyjne. Oprócz tego, że powinny być wysokiej jakości, należy bardzo dużą uwagę zwrócić na ich możliwości regulacyjne.

Dotyczy to nie tylko krzeseł, ale także stołów, w przypadku których reguluje się wysokość, dopasowując ją do wzrostu pracownika. Ponadto warto zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym można dostosować meble do swoich potrzeb.

To, co przyda się w każdym biurze to:

  • biurka;
  • krzesła i fotele;
  • kontenery i dostawki;
  • regały na dokumenty;
  • szafy biurowe;
  • stoły konferencyjne;
  • ścianki biurowe.

Omówimy najważniejsze elementy, aby ułatwić ci wybór.

Biurka pracownicze

Najważniejsze w przypadku biurek, są ich wymiary. Optymalnie to 72-76 cm wysokości, a także co najmniej 120 cm szerokości. Regulacja wysokości pozwoli dostosować je do wzrostu pracownika tak, aby zachować prawidłową postawę przy pracy.

Meble te mogą być proste, narożne lub wielostanowiskowe. Biurka proste sprawdzą się w pomieszczeniach typu open space, a także w biurze, w którym pracuje kilka osób. Biurka narożne są większe, umożliwiają wygodną organizację i zachowanie porządku. Jednocześnie mogą przysparzać problemy podczas ich ustawiania, nie będą dobrym rozwiązaniem do każdego pokoju. Natomiast biurka wielostanowiskowe, tak jak proste, skierowane są do miejsc typu open space. Aby były wygodne, konieczne jest zastosowanie dodatkowych akcesoriów, o których będziemy jeszcze pisać.

Oprócz tego warto pamiętać o tym, że biurka pracownicze powinny posiadać szuflady, półki, aby móc przechowywać dokumenty, a także prywatne przedmioty. To ułatwia utrzymanie porządku na blacie, nic nie rozprasza podczas pracy.

Krzesła i fotele biurowe ergonomiczne

W każdym biurze obowiązkowo powinny pojawić się ergonomiczne krzesła lub fotele. Czyli jakie? O szerokim zakresie regulacji. Dobrze, jeśli umożliwiają:

  • zmianę wysokości siedziska;
  • regulację oparcia w pionie;
  • zmianę głębokości siedziska;
  • regulację kata pochylenia oparcia.

Oprócz tego dobre krzesło ergonomiczne jest wyposażone w regulowane podłokietniki, a także w zagłówek. Prawidłowo ustawiony fotel biurowy będzie zapobiegać wadom, problemom z kręgosłupem, który w trakcie wielogodzinnej pracy przy komputerze często znajduje się w nienaturalnej pozycji.

Akcesoria do mebli biurowych, pracowniczych

Meble i biurko to nie wszystko. Na funkcjonalność stanowiska pracy wpływają również dodatkowe elementy. Podstawowy wyposażenie biura stanowią kontenerki i dostawki, które można wsunąć pod biurko lub postawić obok niego. Są one niezbędne, gdy biurko nie posiada żadnych szuflad, półek, w innym wypadku wszystkie rzeczy przechowywane są na jego blacie. Wysokość kontenerka należy dopasować do wysokości biurka, dobrze, jeśli są montowane do niego kółka, które umożliwiają łatwe i szybkie przesuwanie.

Dzięki podstawce pod monitor można zapewnić jego optymalną wysokość. Ciekawym rozwiązaniem jest też regulowany uchwyt. A w przypadku mebli wielostanowiskowych, warto od razu zaopatrzyć się w ścianki na biurko. Gwarantują one komfort pracy, a także zapewniają większą prywatność. W pomieszczeniach typu open space ten element jest wręcz obowiązkowy.