Jaką bindownicę wybrać?

Coraz częściej w wyposażeniu biurowym zarówno małych jak i dużych przedsiębiorstw ważne miejsce zajmuje urządzenie nazywane potocznie bindownicą. To nic innego jak funkcjonalne urządzenie biurowe przeznaczone do wykonywania prostych prac introligatorskich. Jej funkcjonalność ogranicza się do połączenia w całość luźnych kartek dokumentacji przy zastosowaniu tak zwanej bindy. Bindownica okazuje się niezastąpionym urządzeniem, które pozwala scalić bądź oprawić przygotowaną dla klienta ofertę czy opracowany raport.

Ze względu na różne potrzeby użytkowników producenci oferują modele bindownic o zróżnicowanej funkcjonalności, którą można bez problemu dopasować do indywidualnych oczekiwań.

By bindownica mogła spełnić swoje zadanie wymaga zastosowania specjalnego grzbietu, który umożliwi scalenie luźnych kartek papieru w całość oraz przytwierdzonej do grzbietu okładki. I tu producenci proponują do wyboru bindownice bazujące między innymi na wykorzystaniu grzbietów plastikowych, drutowych, grzebieniowo drutowych, spiralowych, termicznych, paskowych, a nawet typu ClicBlind.

Rodzaj wybranego grzbietu uzależniony powinien być nie tylko od walorów estetycznych, ale przede wszystkim od indywidualnych potrzeb związanych przede wszystkim z ilością kartek dokumentu poddawanego oprawie. I tak dla przykładu oprawa grzebieniowa przeznaczona jest do zbindowania nawet całej ryzy papieru gdy oprawa drutowa jedynie do około stu dwudziestu kartek. Przy wyborze rodzaju grzbietu trzeba również mieć świadomość, że niektóre grzbiety bindują dokument na stałe, a niektóre pozwalają na dowolne wypinanie bądź dopinanie poszczególnych kartek. W przypadku potrzeby częstej modyfikacji bindowanych dokumentów warto zdecydować się na oprawę grzebieniową.

Przy wyborze odpowiedniego modelu urządzenia warto zwrócić uwagę, że niektóre dostępne na rynku modle wyposażone są w specjalny miernik grubości dokumentu, który przygotowany jest do oprawy. Dzięki jego wykorzystaniu łatwiej użytkownikowi dobrać grzbiet dostosowany do ilości łączonych ze sobą luźnych kartek.

Większość bindownic przeznaczona jest do oprawy dokumentów w formacie A4. W przypadku konieczności bindowania dokumentacji o innych wymiarach warto wyposażyć się w urządzenia, wyposażone w mechanizm deselekcji noży. Umożliwia on wyłączenie noży, które dziurkują poszczególne kartki, co w efekcie pozwala na unikniecie dziurkowania końcówek brzegu oprawianego dokumentu.

W ofercie rynkowej dostępne są również bindownice z mechaniczną dźwignią, bądź urządzenia elektryczne. Ich wybór również jest uzależniony zarówno od częstotliwości zadań wykonywanych przy zastosowaniu urządzenia jak i oczekiwań, a nawet potrzeb każdego użytkownika.

W przypadku ograniczonego wykorzystywania bindownicy warto wybrać standardowe urządzenie z grzbietem grzebieniowym, które pozwala w zależności od wybranego modelu oprawić dokument składający się z dziesięciu do aż około pięciuset kartek. Jeżeli do codziennej pracy niezbędne jest bardziej rozbudowane urządzenie trzeba przemyśleć wybór i sięgnąć po nowocześniejsze i bardziej rozbudowane modele.

Równie dużą popularnością w wśród użytkowników cieszą się bindownice z grzbietem drutowym. Jednak tego rodzaju rozwiązanie nie pozwala na modyfikację dokumentu gdyż nie przewiduje możliwości dopinania bądź wypinania jego poszczególnych kartek.

Bindownice z grzbietem kanałowym mogą służyć również do oprawiania typu książkowego. W tym modelu luźne kartki razem z okładkami zostają spięte specjalnym, metalowym kanałem. Grzbiet metalowy przeznaczony jest do spinania dokumentów zawierających nie więcej niż sto kartek.

Duży wybór bindownic oraz innych urządzeń i artykułów biurowych znaleźć można w sklepie internetowym www.solokolos.pl.