Kontrola przewodów kominowych przy pomocy kamer kominowych

Kiedyś, żeby sprawdzić, czy komin jest szczelny i drożny, kominiarz musiał polegać na swoich własnych oczach i szukać sposobu, aby sięgnąć wzrokiem jak najgłębiej. Dziś, dzięki kamerom kominowym, jest to znacznie prostsze, a jednocześnie szybsze i skuteczniejsze. Jak wygląda kontrola przewodów kominowych z zastosowaniem specjalistycznych kamer? Dlaczego kominiarze chętnie korzystają z tej metody?

Zalety wykorzystania kamery w kontroli komina

Użycie specjalistycznego sprzętu w pracy kominiarza wiąże się z korzyściami zarówno na fachowca, jak i jego klientów. O to, jakie zalety ma korzystanie z kamery kominowej, zapytaliśmy w Zakładzie Usług Kominiarskich Janusz Mitas.

Kamery kominowe pozwoliły podnieść jakość usług kominiarskich, a jednocześnie ułatwić pracę. Nie musimy już zaglądać do komina i brudzić się. Oko kamery sięgnie wszędzie, a dodatkowo można doświetlić filmowane miejsce, wykonać serię zdjęć z różnych perspektyw albo nagranie i postawić diagnozę po dokładnym obejrzeniu materiałów. Dzięki temu jest ona pewniejsza. Zdarza się, że po przeanalizowaniu obrazu z kamery da się ograniczyć koszty naprawy, więc korzystają na tym też klienci.

Możliwości i funkcje kamery kominowej

Profesjonalne kamery używane przez kominiarzy przypominają endoskopy stosowane w medycynie, choć oczywistą różnicą są tu rozmiary. Kamera kominowa ma przecież sięgnąć w głąb niekiedy bardzo długiego przewodu kominowego. Dlatego taka o zasięgu 10 metrów i więcej nie jest rzadkim widokiem.

Kamery inspekcyjne używane do kontrolowania stanu kominów składają się z:

  • kamery umieszczonej na końcu długiej elastycznej sondy, którą wprowadza się do przewodu kominowego,
  • źródła światła umieszczonego przy kamerze, aby oświetlać to, co jest przez nią obserwowane,
  • przewodu łączącego kamerę z ekranem. Przewód zapewnia daleki zasięg, a jednocześnie jest elementem, który przekazuje nagrywany obraz do wyświetlacza, uchwytu, który pozwala pewnie trzymać całość w dłoni i swobodnie manewrować urządzeniem,
  • wyświetlacza, który jest zamontowany na uchwycie i podczas inspekcji znajduje się na zewnątrz. Kominiarz śledzi dzięki niemu to, co nagrywa kamera. W zależności od modelu ekran zapewnia też zoom cyfrowy, aby dokładniej przyjrzeć się niewielkim i trudno dostępnym fragmentom komina.

Kamery kominowe pozwalają nie tylko zajrzeć w głąb komina, ale też umożliwiają nagrywanie filmów i wykonywanie zdjęć. Dzięki temu kominiarz nie musi stawiać diagnozy w oparciu o to, co dostrzeże gołym okiem podczas wizyty u klienta, ale może spokojnie przyjrzeć się każdemu detalowi, a nawet porównywać nagrania dokonywanie w różnym czasie, aby określić, czy nie pojawiły się zmiany.