Kotły z podajnikiem nowej generacji

Kotły z automatycznym podajnikiem paliwa stanowią obecnie jedną z ciekawszych opcji na rynku. W dużej mierze odpowiada za to automatyzacja ich działania, czyniąca codzienną eksploatację wyjątkowo komfortową z punktu widzenia użytkownika. Ciągłość spalania uzyskuje się bez jego interwencji. Ostatecznie wszystkie zabiegi wymagane w codziennym użytkowaniu ograniczają się do uzupełnienia paliwa w podajniku. Co prawda ich koszt nie należy do najniższych, z drugiej strony wymienione wyżej właściwości sprawiają, że mimo ceny cieszą się coraz większą popularnością.

Kotły z podajnikiem kiedyś i dziś

Same urządzenia przechodzą ustawiczną metamorfozę. Producenci bezustannie pracują nad ciągłym ulepszaniem ich pracy. Już teraz widać znaczną różnicę pomiędzy modelami sprzed kilku lat a kotłami nowej generacji, spełniającymi określone normy. – Do niedawna sterowniki kotłów tylko pozornie były automatycznie. Tak naprawdę i tak należało spędzić sporo czasu na ustawianiu parametrów, o których przeciętny użytkownik i tak miał w najlepszym przypadku ledwie blade pojęcie. Czasy przedmuchów, podawania paliwa czy moc nadmuchu dla większości z nich nie znaczyły po prostu nic. Dopiero od jakiegoś czasu mamy do czynienia z realnymi próbami pełniejszej automatyzacji tych urządzeń – tłumaczy specjalista Metalteres.

Tak samo jest w przypadku palników. Wciąż powstają kolejne projekty, a to głównie za sprawą specyfiki rynku węgla w Polsce. Tak naprawdę dobrej jakości tego surowca jest w kraju bardzo mało. Pierwsze konstrukcje palników tolerowały (spalały) tylko ten najlepszy węgiel lub ekogroszek. Obecnie coraz więcej nowoczesnych kotłów akceptuje szerszą gamę paliw.

Zasady działania

Podajnik paliwa charakteryzuje się budową ślimakową, napędzaną elektrycznym silnikiem. W związku z tym praca kotła wymaga stałego podłączenia do prądu. Paliwo jest dostarczane do paleniska retortowego od dołu. Wpychane przez podajnik retortowy jednocześnie spycha z palnika popiół, który pozostaje po spaleniu wcześniej dostarczonych porcji. Powietrze potrzebne do spalania dostarcza wentylator, a intensywność nadmuchu zależy od prędkości działania podajnika. Reguluje ją elektroniczne urządzenie, które może współpracować z czujnikami temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku.

Czyste ogrzewanie

Proces produkcji kotłów jest regulowany prawnie za pomocą normy PN-EN 303–5:2012. Obostrzenia oraz klasy świadczą o wysokiej lub niskiej jakości produktu. Każdy potencjalny nabywca kotła powinien przyswoić przynajmniej podstawową wiedzę na ich temat, ponieważ to nieoceniona pomoc umożliwiająca zakup najlepszego urządzenia. Wyżej wymieniona norma dotyczy przepisu z 2014 roku, według którego nowe kotły wprowadzane na rynek muszą spełniać określone kryteria dotyczące emisji tlenku węgla, substancji smolistych i pyłów. Innym wyznacznikiem jakości są klasy kotłów. Te najnowsze dzieli się na najniższą trzecią, średnią czwartą oraz najwyższą piątą.

– Naprawdę dobre kotły z podajnikiem, takie jak te z linii Eco Lux naszej firmy to wyższy komfort użytkowania pieca i doskonała, trwała inwestycja na lata, zapewniona dodatkową, pięcioletnią gwarancją. Specyfika i parametry poszczególnych linii kotłów zwiększają czas stałopalności nawet do siedmiu dni, spalają bez dymu, są przystosowane również do spalania biomasy. Przede wszystkim spełniają wszelkiego rodzaju normy, gwarantując tym samym ekologiczne i wysoce ekonomiczne działanie. Ponadto w 2016r zostaną wprowadzone do sprzedaży najnowsze kotły z podajnikiem do spalania węgla oraz biomasy odznaczające się najwyższą sprawnością na rynku oraz spełniające najwyższą, najostrzejszą klasę 5 – dodaje specjalista Metalteres.