Malowanie bez gruntowania – czy jest możliwe?

Nałożenie warstwy malarskiej prawie zawsze musi być poprzedzone zastosowaniem gruntu. Prawie, bo na rynku materiałów budowlanych istnieje coraz to więcej produktów, które – zwłaszcza na nowych podłożach – mogą być nakładane bez konieczności wcześniejszego gruntowania lub białkowania.

Farba bez gruntowania – czy jest to możliwe?

Do „malowania bez gruntowania” nadają się w głównej mierze farby dyspersyjno-krzemianowe, za pomocą których nakłada się malarską powłokę dekoracyjną i ochronną. Mają one dość specyficzne właściwości fizykochemiczne i optyczne. Jedną z nich jest zdolność do pełnej niwelacji refleksów świetlnych, których obecność sugerowałaby nierówność podłoża. Dzięki temu świeżo pomalowana ściana wygląda jak gładka, dopracowana struktura. Z tego też względu farby te stosuje się głównie w pomieszczeniach niedawno tynkowanych.

Właściwości malarskie farby

Jednym z głównych celów nakładania warstwy gruntu jest zwiększenie przyczepności podłoża dla kolejnej, tym razem malarskiej powłoki. W przypadku nowych powłok tynkarskich, takich jak tynki cementowe i cementowo – wapienne, farba krzemianowa sama tworzy jednolitą strukturę, dzięki której nie rozwarstwia się i nie pęka. Zasada ta działa jednak tylko i wyłącznie w przypadku w/w powłok, które nałożono maksymalnie 14 dni wcześniej. W przypadku starszych powłok, a także struktur opartych na betonie i gipsie, najprawdopodobniej konieczne będzie przynajmniej jednorazowe zagruntowanie powierzchni.

Retencja wody ścian i sufitów

Innowacyjne powłoki malarskie mają jeszcze jedną, istotną zaletę: ich warstwa nie wpływa na retencję wody dla powierzchni sufitowych i ściennych. Nałożenie farby utrzymuje na stałym poziomie zdolność do absorpcji wody, co ma szczególne znaczenie m.in. w pomieszczeniach „mokrych”, takich jak kuchnia, łazienka i jadalnia. Dzięki temu pomalowanie tych powierzchni nie zwiększy poziomu wilgotności w tych wnętrzach. Na uwagę zasługuje również fakt, że farby dyspersyjno-krzemianowe sprawdzają się również w pomieszczeniach „suchych”, takich jak sale konferencyjne, salony, sypialnie. Co ważne, zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku istnieje możliwość wykorzystania farby mineralnej jako powłoki pierwotnej i renowacyjnej.

Gruntowanie – zalety i wady

Gruntowanie to proces, w którym na otynkowaną lub pomalowaną warstwę ściany stosuje się warstwę żywic o zwiększonej przyczepności. Oczywiście brak wymogu gruntowania przy nakładaniu farby to oszczędność czasu i pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że warstwa zabrudzeń (a takie na bieżąco pojawiają się na powierzchni tynku) może skutecznie utrudnić nakładanie farby. Dlatego w sytuacjach, gdy nakładanie gruntu jest w pewnym stopniu wskazane, warto to zrobić ze względu na ochronę nałożonej warstwy malarskiej.

Reasumując, malowanie bez gruntowania jest możliwe, ale tylko z wykorzystaniem określonych rodzajów farb i przy odpowiednio czystym podłożu.