Mieszkalne domy modułowe? To możliwe!

Marzysz o domu, który można byłoby zabrać ze sobą w dowolne miejsce? Brzmi jak bajka? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach jest to całkiem możliwe, a to dzięki innowacyjnym produktom modułowym. Wystarczy jedynie działka, na której można postawić dom. Co jeszcze warto wiedzieć o mieszkalnych domach modułowych? Dla kogo polecane jest to rozwiązanie?

Modułowy dom mieszkalny

Własny dom w dwa miesiące? Brzmi nieprawdopodobnie? W dzisiejszych czasach jest to jak najbardziej możliwe! A wszystko dzięki mieszkalnym domom modułowym, które stanowią wcześniej przygotowane konstrukcje (przyjmuje się, że nawet do 80% całości powstaje w fabryce) wraz z elementami wykończeniowymi. Dom modułowy ma kształt sześcianów, które są przywożone i montowane na działce. Można je stawiać zarówno na gruncie piaszczystym, jak także skalistym, a nawet podmokłym. Tutaj – podobnie jak w przypadku standardowego budynku – niezmiernie ważny jest fundament. W zależności od tego, z ilu modułów składa się konkretny dom, potrzeba więcej lub mniej czasu na połączenie tych elementów w całość. Warto dodać, że istotną rolę odgrywa projekt – można zdecydować się na gotowy pomysł lub we wspólnych ustaleniach z projektantem – stworzyć indywidualne zamówienie. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że poprzez dość specyficzną technologię budowy opisywanych domów, ich forma jest nieco ograniczona.

Możliwe wykonanie

Biorąc pod uwagę materiał z jakiego wykonywane są mieszkalne domy modułowe, warto wiedzieć, że do tego celu wykorzystuje się najczęściej keramzytobeton (zapewnia wysoką izolację termiczną) oraz szkielety. Konstrukcję pierwszego z wymienionych domów stanowi stalowa rama wypełniona keramzytem wraz ze ścianami ocieplonymi za pomocą wełny mineralnej. Ściany działowe są najczęściej wykonane z płyt gipsowych. Z kolei domy modułowe szkieletowe mają stropy wykonane z drewna lub stali, a wypełnienie ścian stanowią płyty warstwowe.

Zalety

Bez wątpienia największą zaletą mieszkalnych domów modułowych – wg specjalisty z przedsiębiorstwa Partner ze Szczecinajest szybkość ich powstawania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości, która z kolei przekłada się na wytrzymałość. To najprostszy sposób na posiadanie własnego lokum, które można przemieszczać w dowolne miejsce. Można je także zmieniać – demontować i montować ponownie – w zależności od indywidualnych potrzeb (np. zwiększając ich powierzchnię). Ponadto tego rodzaju budynki mogą być usytuowane na różnego rodzaju gruntach. W przypadku chęci postawienia modułowego domu na już istniejącym dachu budynku, niezbędne jest uzyskanie właściwej zgody. Warto dodać, że takie domy są energooszczędne i ekonomiczne w późniejszym utrzymaniu.