Najstarszy sposób ochrony pomieszczenia przed słońcem czyli o żaluzjach

Zadaniem okien jest dostarczanie do wnętrza budynku światła dziennego. Jednak nadmiar przedostających się do pomieszczeń promieni słonecznych może wywoływać dyskomfort.

Osłony przeciwsłoneczne wewnątrz pomieszczenia
Jedynym sposobem kontrolowania ilości przedostającego się przez okna do wnętrza budynku światła jest należyte ich przesłonienie. Odpowiednia osłona okna nie tylko zapobiega przedostawaniu się nadmiaru promieni słonecznych, ale również często stanowi skuteczną ochronę przed wścibskim okiem sąsiadów bądź przechodniów.

Najskuteczniejszą ochronę przed nadmiarem promieni słonecznej stanowią osłony montowane na zewnątrz okien. Doskonale sprawdzają się zewnętrzne markizy, rolety czy żaluzje, które stanowią skuteczną barierę blokującą dopływ słońca do szyby. Stanowią doskonałe zabezpieczenie okien usytuowanych przede wszystkim w południowej bądź zachodniej części budynku.

Kolejnym zabezpieczeniem okien przed nadmiarem promieni słonecznych są osłony wewnętrzne. Nie są tak skutecznym zabezpieczeniem jak osłony zewnętrzne, ale dodatkowo maga pełnić rolę dekoracji wnętrz i regulatora ilości wpadającego do budynku światła. W sprzedaży na branżowym rynku dostępne jest do wyboru wiele modeli tego rodzaju osłon , do których między innymi należą rolety materiałowe, maty bambusowe, żaluzje, refleksole, plisy, wertykale bądź panele.

Żaluzje jako najpopularniejszy sposób
Wśród oferowanych przez producentów osłon okien największą popularnością cieszą się tradycyjne żaluzje. W sprzedaży polecane są zarówno żaluzje zewnętrzne jak wewnętrzne, których wybór uzależniony jest jedynie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Goszczące już w naszych domach od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku żaluzje przeżyły wiele metamorfoz konstrukcji, których celem stało się skuteczne, a zarazem funkcjonalne zabezpieczenie okien przed nadmiernym operowaniem promieni słonecznych.

Konstrukcja zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych żaluzji bazuje na zastosowaniu podłużnych listewek nazywanych lametkami o szerokości od szesnastu do pięćdziesięciu milimetrów. Lametki mocowane są na specjalnej szynie, którą zasłania dekoracyjna listwa maskująca. Dzięki połączeniu poszczególnych lametek sznurkiem bądź linką istnieje możliwość ich całkowitego rozsunięcia na całą powierzchnię okna bądź zsunięcia do górnej listwy okna. Specjalny drążek pomaga w ustawieniu odpowiedniego do aktualnych potrzeb użytkownika kąta nachylenia lametek. Posługując się zarówno sznurkami jak korzystając z możliwości dowolnego ustawienia lametek żaluzje mogą pełnić rolę szczelnej osłony zabezpieczającej przed dotarciem promieni światła do wnętrza domu bądź jedynie przesłony gwarantującej półcień.

Żaluzje wykonywane są najczęściej z lakierowanego aluminium. Dzięki bogatej kolorystyce lametek można je idealnie dopasować do wystroju każdego wnętrza w przypadku modeli wewnętrznych bądź do fasady domu w przypadku żaluzji zewnętrznych. W ofercie sprzedaży dużym zainteresowaniem cieszą się również modele żaluzji, wykonanych z naturalnego drewna. Ich wybór oprócz funkcji bariery przed nadmiernym nasłonecznieniem dodatkowo dodaje unikalnego klimatu wnętrza, w którym znajdą zastosowanie.

Żaluzje ze względu na swoją funkcjonalność stały się jedną z najczęściej stosowanych osłon okien przed nadmiernym nasłonecznieniem. Doskonale sprawdzają się nie tylko w naszych domach, ale również w budynkach użyteczności publicznej. Często pojawiają się w przedszkolach, szpitalach oraz pomieszczeniach biurowych.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler z Częstochowy produkującą bramy garażowe, rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe.