Obrazy ręcznie malowane wyzwalają emocje

Wielu zastanawia się, czy coś takiego jak natchnienie w ogóle istnieje. Czy w twórczości – malarskiej, czy też literackiej, trzeba czekać na pewną nieokreśloną siłę, unikatowy pomysł, który sprawi, że dzieło będzie wyjątkowe. Co kieruje artystą, który tworzy obrazy ręcznie malowane?

Sztuka estetyczna i dydaktyczna

Już w mitologii greckiej mówiono o dziewięciu muzach, które były opiekunkami różnych dziedzin sztuki i nauki. Do dziś przetrwało pojęcie muzy, czyli czynnika, który inspiruje do działania, staje się natchnieniem do tworzenia. Ludzkość od zawsze inspirowała się otaczającym go światem. Zadumana była nad siłami natury i kruchością chwili. Obrazy ręcznie malowane pozwalały zachować pewne kadry z tej rzeczywistości, a co najważniejsze – przedstawić ją według swojego wyobrażenia. Na sztukę bowiem składa się cały dorobek kulturalny cywilizacji, który niekoniecznie podlega pojęciu piękna i kanonom, przez które jest ono wyznaczane. Prahistoryczne, naścienne obrazy ręcznie malowane, współczesnym cywilizacjom pozwoliły nieco poznać świat, w którym niegdyś żyli nasi przodkowie. Nie liczy się tylko wartość estetyczna, ale treść danego przedstawienia, jaką ona za sobą niesie. Sztuka spełnia wszakże wiele funkcji. Ma wzbudzać zachwyt, zadumę, ma być powodem do dyskusji, analizy, nawet do spierania się o swoje poglądy. Niektórzy traktują ją w sposób czysto przedmiotowy, dla innych jest ważnym narzędziem dydaktycznym oraz naukowym.

Współczesną sztukę trudno zdefiniować i jednoznacznie określić. Tak jak kiedyś, tak i dziś w obrazach ręcznie malowanych istotną kwestię pełniło natchnienie, jednak w malarstwie nie jest to rzecz konieczna. Liczy się temat, łapanie chwili, próba odwzorowania rzeczywistości, kunszt oraz myśl filozoficzna, a także psychologiczna, która przyświeca danemu dziełu.

Sztuka dziś

Współczesna sztuka czerpie garściami od wielkich mistrzów malarstwa, ale też wyznacza własne kierunki i ścieżki, którymi podąża. Tak jak kiedyś, tak i dziś – Obrazy ręcznie malowane pełnią funkcję estetyczną. Mają być podziwiane, kontemplowane, omawiane, ale mają także dopełniać przestrzeń, nadawać jej dobrego, wyrafinowanego gustu i ubogacać ogólną aranżację wnętrza. Coraz częściej obrazy ręcznie malowane stają się częścią salonów, jadalni, czy innych pomieszczeń domów i mieszkań. Osoba, która je nabywa, przy ich wyborze kieruje się indywidualnymi upodobaniami, ale także pragmatycznymi pojęciami wiążącymi się z dopasowaniem danego obrazu do estetyki wnętrza. Oczywiście, taki obraz musi również zachwycić, natchnąć przyszłego właściciela, wzbudzić w nim różne emocje. Obraz ręcznie malowany zawsze ma większą wartość (nie tylko pod względem materialnym) od plakatu, czy fototapety. Sztuka malarska ma w sobie coś takiego, co od wieków przyciąga koneserów, wyznacza pewien luksus, ale i cieszy oko. Współcześnie także w swoich domach pragniemy mieć obrazy na płótnie, malowane farbami olejnymi, przedstawiające motywy, które są nam bliskie. Sztuka ma także wymiar terapeutyczny, więc w domach powinniśmy mieć obrazy ręcznie malowane, które nas uspokoją, bądź wywołają w nas emocje.

Artykuł zainspirowany został obrazami ręcznie malowanymi dostępnymi w Internetowej Galerii Sztukihttps://www.gallerystore.pl/obrazy-recznie-malowane