Odbiór elektrośmieci – jakie rzeczy trzeba w ten sposób zutylizować? Powody, aby to zrobić już teraz

Elektrośmieci to ogromny problem współczesnego społeczeństwa. Stale rosnące zapotrzebowanie na elektronikę i krótki cykl życia tego typu urządzeń powoduje, że coraz częściej z nich korzystamy, ale też szybko je wyrzucamy. i kupujemy nowe. Skalę problemu trafnie pokazują smartfony, które posiadają prawie wszyscy i wymieniają je średnio co dwa lata. W sytuacji, gdy posiadamy już trochę śmieci, warto wziąć pod uwagę odbiór elektroodpadów.

Co obejmuje odbiór elektrośmieci?

Odbiór elektrośmieci to coś więcej niż jedynie skup. To usługa, która zapewnia wszystkie czynności od a do z, aby pozbyć się wszystkiego, co nie jest już potrzebne. Zwykłe wyrzucenie tych przedmiotów do kontenera na śmieci byłoby nie tylko katastrofą ekologiczną, ale to też niezgodne z prawem. Zbiórka odpadów elektrycznych ma następujący zakres:

  • zbieranie,
  • transport,
  • utylizacja,
  • recykling.

Kto zrealizuje taką usługę? Na terenie Warszawy działają firmy, które zapewnia pełną i profesjonalną obsługę, jeśli chodzi o odbiór elektrośmieci na terenie Warszawy. Przyjmują wszystkie rodzaje odpadów tego typu i dbają o ich właściwe zagospodarowanie zgodnie z obowiązującym prawem. Usługi są skierowane nie tylko do osób prywatnych, ale również do instytucji, urzędów, obiektów użyteczności publicznej itp.

Przykłady elektroodpadów, które przyjmuje skup elektrośmieci

Elektroodpady to po prostu urządzenia elektroniczne, które nie są już używane lub są bezużyteczne. Należą do nich między innymi: komputery i akcesoria do nich (monitory, klawiatury), telefony i faksy, sprzęt RTV (telewizory, odtwarzacze DVD) oraz elektronarzędzia.

Niektóre z nich można wywieźć samemu, ale jeśli nie posiadamy samochodu, trudno wyobrazić sobie transport autobusem czy taksówką. Szczególnie problematyczne jest to w przypadku większych gabarytów, takich jak lodówki, pralki czy telewizory kineskopowe.

Odbiór elektrośmieci pozwala chronić środowisko

Każda, nawet najmniejsza elektronika zawiera w sobie coś toksycznego dla środowiska naturalnego. Najczęściej są to pierwiastki, które pochodzą z akumulatorów, a także z aparatury specjalistycznego przeznaczenia. Wrzucenie takich rzeczy do śmietnika spowodowałoby uwolnienie się związków, takich jak brom, kadm, ołów i rtęć.

Nie wszystkie śmieci są takie same i jeśli nie masz pewności, co do tego, z jakiego rodzaju problemem masz do czynienia, wykonaj telefon do firmy zajmującej się utylizacją, aby zapytać czy dana rzecz rzeczywiście może być kategoryzowana jako elektrośmieć. Przykładowo – obudowa komputera to tylko blacha i nie powinna być tak traktowana.