Oferty pracy zdalnej – jak znaleźć te najlepsze?

Nietrudno dziś zauważyć, jak wielką popularność zdobyła praca zdalna. Taka możliwość w czasie pandemii koronawirusa dla wielu firm była jedynym sposobem, aby dalej działać, nie narażając pracowników i klientów na ryzyko zachorowania.

Biura do własnych domów przeniosły nie tylko osoby zatrudnione u prywatnych przedsiębiorców – na tryb home office przeszła także część urzędników. Wielką rewolucją było zdalne nauczanie. Nowa rzeczywistość wymagała wielkiego zaangażowania zarówno od uczniów, jak i nauczycieli. Obie strony musiały w ekspresowym tempie uporać się z barierami technologicznymi i zorganizować szkołę w domu.

Choć termin praca zdalna w Kodeksie pracy nie jest jeszcze zdefiniowany, to mamy już dobry grunt, by myśleć o takiej formie wykonywania zawodowych obowiązków na stałe. Warto wiedzieć, że pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu pracy, mający uregulować pracę zdalną. Wśród pomysłów znalazły się np. centra pracy zdalnej – działające już z powodzeniem zagranicą miejsca, m.in. w małych miejscowościach i na obrzeżach miast, w których osoby niemające odpowiednich warunków w domu mogłyby wykonywać pracę zdalną.

Krótko mówiąc, wiele wskazuje na to, że już za chwilę dla osób, którym do wykonywania obowiązków służbowych wystarczy komputer podpięty do internetu i telefon, tryb home office stanie się czymś zupełnie naturalnym. Warto już teraz sprawdzić, jakie mamy możliwości w naszym zawodzie. Gdzie zatem znaleźć oferty pracy zdalnej w domu i jak przygotować się do takiej pracy?

Szukam pracy zdalnej, czyli jak znaleźć interesującą ofertę?

W przypadku pracy zdalnej ofert szukajmy przede wszystkim w internecie. Ogłoszenia publikowane są na stronach firmowych, w mediach społecznościowych – na profilach skupionych wokół danej branży lub fanpage’ach konkretnych firm.

Poszukiwanie możemy sobie nieco ułatwić, korzystając z portalu pracy. Na stronie praca.pl znajduje się duża baza ogłoszeń od najlepszych pracodawców z całej Polski. Dzięki wyszukiwarce wyposażonej w filtry w łatwy sposób przejrzymy nie tylko propozycje zatrudnienia na konkretnych stanowiskach czy w obszarze zawodowym, który nas interesuje w danym mieście, ale możemy również wyświetlić wyłącznie oferty pracy zdalnej. Dla studenta, w administracji, handlu, z i bez doświadczenia… Wybór jest naprawdę szeroki. Na praca.pl czeka na nas ponad 2 tysiące ofert pracy zdalnej w wielu branżach!

Praca zdalna – jak zorganizować dom?

Praca zdalna dla każdego będzie wiązać się z nieco innymi problemami. Dla osób, które mają już w swoim mieszkaniu stanowisko z komputerem stacjonarnym, wygodnym krzesłem, przeniesienie się w tryb HO może być pod względem organizacji bardzo proste. Z kolei dla pracowników dzielących pokój ze współlokatorami czy młodych rodziców z małymi dziećmi to zadanie o wiele trudniejsze. Podobnie, jak w przypadkach małej powierzchni mieszkalnej, gdzie wygospodarowanie przestrzeni na dodatkowe biurko jest po prostu niemożliwe.

Niemniej warto spróbować znaleźć stałe miejsce na pracę – z dobrym oświetleniem i w miarę możliwości wygodnym krzesłem biurowym. O wiele bezpieczniejsza jest praca na komputerze stacjonarnym. Laptop to wygodne rozwiązanie dla osób mobilnych, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, w pracy zdalnej w domu korzystamy z komputera stacjonarnego, bądź zaopatrzyć się w dodatkowy monitor, klawiaturę czy myszkę, dzięki którym praca na laptopie stanie się mniej obciążająca.

Kolejna kwestia to unikanie rozpraszaczy, zapewnienie sobie cichego otoczenia. Warto porozmawiać z domownikami i ustalić zasady obowiązujące w czasie naszej pracy.

Jeśli zaś chodzi o formalności, to aktualnie warto pochylić się nad tematem: telepraca a praca zdalna. Ten pierwszy termin jest uregulowany w Kp. Praca zdalna nosi wiele znamion telepracy. Także tutaj pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie sprzętu niezbędnego do wykonywania obowiązków, musi także zadbać o to, by pracownicy przestrzegali zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego, nim zaczniemy, otrzymamy instrukcje dotyczące podłączenia sprzętu, zasad bezpieczeństwa, także cyberbezpieczeństwa.

Dlaczego to tak ważne? O ile wykonujący pracę zdalną informatyk nie powinien mieć żadnych trudności z podłączeniem sprzętu, zainstalowaniem i obsługą używanych aplikacji, o tyle osoby mniej zaznajomione z technologią nie muszą posiadać wiedzy, jak przygotować pod tym względem stanowisko pracy. Nie warto jednak bać się takiej sytuacji. W każdej firmie, która wprowadziła tryb home office, obowiązują procedury wdrożenia nowych pracowników. Gdy się zatrudnimy, powinniśmy otrzymać pomoc w zorganizowaniu stanowiska.