Oświetlenie biura – na co zwracać uwagę?

Gdybyś miał wymienić najpotrzebniejsze rzeczy do pracy w biurze, co by to było? Z pewnością wiele osób wskaże komputer, telefon, biurko, krzesło, kserokopiarkę czy nawet ekspres do kawy. Oczywiście będą mieli rację. Ale jakie jest prawdopodobieństwo, że wśród tych odpowiedzi pojawi się hasło: oświetlenie? Wiele osób stwierdzi: to jest przecież tak oczywiste, że nie trzeba o tym mówić. Nieprawda! Dowiedz się więcej na temat oświetlenia w biurze.

3 rzeczy, które warto wiedzieć o oświetleniu w biurze

Projektując oświetlenie biura, warto wiedzieć, że jest to kwestia regulowana przepisami prawnymi. Po pierwsze określają one kwestie takie jak: natężenie światła czy jego rozplanowanie. Niezmiernie ważny jest przy tym dobry projekt, który jasno określi liczbę czy typy możliwych opraw. Po drugie normy prawne narzucają także odpowiednie obowiązki wobec samego pracownika, który powinien mieć zapewnione komfortowe warunki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat oświetlenia w biurze? Należy zwrócić uwagę na jego dostosowanie zarówno do wymiarów pomieszczenia, jak i charakteru wykonywanej pracy.

Rozjaśnij swój umysł!

Pochmurne dni czy okres jesienno-zimowy zmuszają nas do całodziennego korzystania ze światła sztucznego w pracy. Z tego powodu niezbędne jest, aby oświetlenie zostało dobrane we właściwy sposób. Co to oznacza? Prawidłowo dostosowane źródło światła powinno zapewniać dobrą widoczność zarówno całego pomieszczenia, jak i biurka, przy którym najczęściej wykonujemy pracę. Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć efektywność pracowników, a także poprawić ich samopoczucie. Ponadto światło nie powinno męczyć wzroku – określa to wskaźnik Ra (wskazuje sposób oddawania barw, a jego maksymalna wartość wynosi 100). Korzystnie jest wybrać te świetlówki, których wartość Ra waha się w granicach 85-90.

Dodatkowe oszczędności

Niejednego pracodawcę ucieszy fakt, że dobrze dobrane oświetlenie biurowe to oprócz lepszej efektywności pracowników, również rozwiązanie ekonomiczne. Nowoczesne źródła światła są na tyle oszczędne, że pozwalają istotnie zredukować wydatki związane z wykorzystaniem energii. Dzięki dużej dostępności produktów, można wybrać takie żarówki, które wytworzą więcej światła przy mniejszej mocy. Takie rozwiązanie pozwoli na zamontowanie mniejszej liczby świetlówek, co w efekcie końcowym pozwoli na wytworzenie mniejszej ilości ciepła. Specjalista z firmy ZiZaKo dodaje: – Pracodawcy, którzy cenią sobie energooszczędne rozwiązania, wybierają najczęściej produkty wysokiej jakości (nie trzeba ich często wymieniać).