Podstawowe narzędzia do obróbki drewna.

Domowy warsztat stolarski? Czemu nie! Jeśli dysponujesz nawet niewielką ilością wolnego miejsca w garażu lub w piwnicy swojego domu, zawsze możesz pokusić się o stworzenie mini warsztatu stolarskiego. Podstawowych narzędzi, których wymaga obróbka drewna nie ma znowu tak wiele, oczywiście jeśli nie zamierzasz zająć się bardziej profesjonalnymi czynnościami tj. toczenie czy frezowanie. Do cięcia, wiercenia, skręcania czy zbijania nie potrzebujesz dysponować dużą ilością miejsca i sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o prace realizowane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego – podstawowe narzędzia będą zupełnie wystarczające. Zresztą jeśli będziesz chciał skorzystać z bardziej profesjonalnego sprzętu tj. elektronarzędzia CMT, bez trudu znajdziesz firmę, zakład stolarki, który wykona dla ciebie dowolną usługę związaną z obróbką drewna. A jaki sprzęt możemy uznać za podstawowy, jeśli chodzi o prace stolarskie?

Podstawa to oczywiście różnego rodzaju piły i akcesoria ciesielskie typu siekiery czy specjalne wersje młotków przeznaczonych do pracy przy drewnie. Druga grupa sprzętu to obsługiwane ręcznie dłuta lub strugi. Trzecia grupa to elektronarzędzia, chociażby wspomniane już wcześniej elektronarzędzia i osprzęt marki CMT. Do tej kategorii narzędzi zaliczamy m.in. wiertarki, szlifierki, wyrzynarki, piły elektryczne lub spalinowe i wiele innych, a także osprzęt niezbędny do obsługi tego typu urządzeń, a zatem różnego rodzaju wiertła, sękowniki, środkowce, otwornice, tarcze i łańcuchy do pił i wiele innych. Oprócz wspomnianych narzędzi, obróbka drewna w warunkach domowych wymusza na nas konieczność skorzystania z pomocy specjalistycznych mebli tj. stoły stolarskie czy szafy narzędziowe. Przy pracy z drewnem przyda się również ubranie oraz sprzęt ochronny tj. okulary, które chronią przed pyłem i odpryskami, a także rękawice, które zabezpieczą dłonie przed odciskami i drzazgami.

Zestaw podstawowych narzędzi stolarskich będzie zupełnie wystarczający dla realizacji drobnych prac remontowych lub wykończeniowych nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. Dzięki takim narzędziom jak zwykła piła ręczna i młotek oraz podstawowym elektronarzędziom typu wiertarka czy szlifierka, bez trudu można poradzić sobie z wykonaniem lub naprawą prostych konstrukcji drewnianych wielu typów. Poza tym taki sprzęt jak wiertarko-wkrętarka przyda się przy montażu mebli, a wspomniana już wcześniej szlifierka przy odnawianiu powierzchni drewnianych, chociażby przy renowacji płotów, parapetów czy drewnianych blatów kuchennych.