Popularna gra stołowa – czyli piłkarzyki

Nie ma chyba człowieka, który nie wiedziałby czym są piłkarzyki. Dużo jest określeń na tę sympatyczną grę, między innymi wcześniej już wymienione piłkarzyki, futbol stołowy, piłka stołowa, trambambula. Większość osób zna zasady tej zabawy, która głównie polega na tym, że jest imitacją prawdziwej gry w piłkę nożną oraz mogą w nią grać zespoły dwu- lub czteroosobowe.

Najczęściej można ją spotkać w barach, w hotelach, ale także coraz częściej w szkołach dla urozmaicenia uczniom przerwy między zajęciami. Występuje w wersji rekreacyjnej, jak i automatowej, czy rozpoczęciem gry trzeba włożyć monetę, która umożliwi grę w piłkarzyki. Realizowana może być również jako sport.

Aby móc zagrać potrzebny jest odpowiedni stół do piłkarzyków(który znajdziesz np. tutaj: http://www.bilard.pl/pol_m_Stoly-do-pilkarzykow-103.html) o standardowych wymiarach 70 cm na 105 cm. Każdy stół może wyglądać inaczej, ale stoły do piłkarzyków wyróżnia to, że piłkę kontroluje się za pomocą tak zwanych grilli, do których przymocowane są odpowiedniej ilości figurki plastikowych zawodników. Dla większego rozróżnienia zazwyczaj są one w różnych kolorach, aby można było łatwiej rozróżnić przeciwną drużynę. Za pomocą grilli figurkę można pchać, obrać, i ogólnie rzecz ujmując – kontrolować nią tak, aby obronić swoja bramkę i wbić gola na bramkę przeciwnika, za pomocą „kopnięć”. Gra wykorzystuje zasadę zachowania pędu i kąta odbicia, czyli znajomość fizyki tutaj jest jak najbardziej pożądana. Stół służy za boisko, ale należy pamiętać, że stoły do piłkarzyków nie są tak duże i trzeba bez przerwy kontrolować pozycję piłki, by nie stracić dużej ilości goli.

Jest takie miejsce, w których stoły do piłkarzyków są świadkami najbardziej zaciętej walki. Jest to tak zwana strefa pomocy. Jako, że rozmieszczenie na boisku figurek na boisku to najbardziej standardowy 1-2-5-3, to łatwo się domyślić, że strefa pomocy jest tak ważna przez to, że jest najbardziej zagęszczona (po pięć zawodników). Piłka wrzucana jest w tym właśnie miejscu stołu do piłkarzyków i to jest miejsce rozpoczęcia gry. Przejście tej strefy oznacza przejście z obrony do ataku lub odwrotnie. Ze strefy obrony można bezpośrednio trafić w bramkę lub podać najpierw do strefy ataku. Za wynalazcę tego sportu uważa się Francuza Luciena Rosengarta. On jako pierwszy zbudował stół do piłkarzyków, aczkolwiek pierwszy patent na stoły do piłkarzyków przypisuje się Alejandro Finisterre.

Futbol stołowy jest coraz bardziej promowany, między innymi przez ITSF (International Table Soccer Federation – Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego), federację powstałą w 2002 roku. W Polsce też powstała podobna inicjatywa, czyli Polski Związek Futbolu Stołowego w 2009 roku. PZFS zajmuje się rozwojem i popularyzacją piłkarzyków, jako sportu w Polsce oraz stara się o wpisanie piłki stołowej na listę sportów Ministerstwa Sportu i Turystyki. Czy kiedyś im się to uda? Nie wiemy, ale możemy być pewni, że tak ciekawy sport lub dla niektórych zabawa nigdy nie straci na swojej atrakcyjności.