Prywatny detektyw – co leży w granicach jego usług?

Na temat pracy detektywów narosło wiele mitów. Jedni kojarzą ich zawód z dynamiczną obserwacją podejrzanego, inni z kolei zafascynowani są wykorzystywanym w trakcie zleceń sprzętem.

Jak praca ta wygląda w rzeczywistości i czy detektyw rzeczywiście utożsamiany może być z postaciami przedstawianymi na wielkim ekranie?

Zawód nie tak dynamiczny, jak się wydaje

Okazuje się, że w rzeczywistości agencja detektywistyczna nie może pochwalić się tak spektakularnymi akcjami, jak przedstawia się to w kinach. Najczęściej bowiem detektywi spędzają wiele godzin na obserwacji podejrzanych, czy zbieraniu dowodów. Co ciekawe, usługi detektywistyczne w Polsce mogą być wykonywane jedynie przez agencje posiadające specjalne licencje – nie oznacza to jednak, że zdobyte uprawnienia dają detektywom szczególne możliwości, na przykład w zakresie inwigilacji podejrzanych. Nadal muszą oni zachowywać się zgodnie z prawem i nie przekraczać jego granic. Okazuje się, że w Polsce usługi detektywistyczne są niezwykle popularne wśród zleceniodawców. Tylko w 2016 roku w naszym kraju powstało blisko 450 agencji detektywistycznych, które nie mogą narzekać na brak pracy.

Zlecenia podejmowane przez detektywów

Wśród zleceń podejmowanych przez prywatnych detektywów dominują sprawy małżeńskie i gospodarcze. Niewierny małżonek lub podejrzane zachowanie biznesowego konkurenta to najczęściej wykonywana przez agencje praca. Nie brakuje jednak specjalistycznych działań w ramach wykonywanych usług. Tym samym detektyw może wykonać badanie wariografem na życzenie klienta – polega ono na sprawdzeniu za pomocą specjalnego urządzenia, czy osoba odpowiadająca na zadawane pytania mówi prawdę, czy kłamie. Innym zadaniem należącym do detektywów może być montaż podsłuchów, choć w tym przypadku trzeba być szczególnie ostrożnym – w świetle prawa stosowanie podsłuchów nie jest możliwe. Usługi detektywistyczne mogą działać również w drugą stronę – zleceniodawca może poprosić detektywa o wykrywanie podsłuchów w domu lub biurze.

Choć posiadanie licencji detektywistycznej nie daje osobom wykonującym ten zawód specjalnych uprawnień, to trzeba przyznać, że metody ich pracy są niezwykle skuteczne w rozwiązywaniu prywatnych zagadek klientów. Spryt i posiadane urządzenia pomagają nie tylko tam, gdzie nie chce pomóc policja, ale przede wszystkim tam, gdzie niezbędna jest dyskrecja i zebranie solidnych dowodów.