Rodzaje rur kominowych

Rodzaje rur kominowych

Ze względu na przeznaczenie, kominy możemy podzielić na trzy typy: wentylacyjne, dymowe i spalinowe. Pierwszy rodzaj kominów wykorzystuje się do budowy systemów wentylacyjnych w obiektach różnych typów, również w domach mieszkalnych. Drugi rodzaj kominów, czyli kominy dymowe, przystosowane są do odprowadzania dymu z kotłów opalanych paliwami stałymi tj. koks czy węgiel – ten rodzaj konstrukcji kominowych najczęściej spotykany jest w domkach jednorodzinnych. W trzecim przypadku mamy do czynienia z kominami spalinowymi, które podłączane są do kotłów opalanych paliwami płynnymi tj. olej opałowy. W każdej z tych trzech konstrukcji do budowy systemu kominowego wykorzystuje się specjalne rury kominowe o określonych parametrach technicznych.

Rury do systemów wentylacyjnych

Najprostszą konstrukcję posiadają rury kominowe dedykowane do systemów wentylacyjnych, gdzie nie ma potrzeby specjalnego zabezpieczania rur przed działaniem wysokiej temperatury odprowadzanego powietrza. W przypadku rur kominowych przystosowanych do odprowadzania dymów lub spalin, wymogi techniczne są już znacznie wyższe. Przy budowie kominów, do których podłączane są kotły na paliwa stałe lub na paliwa płynne, najczęściej stosuje się rury wykonane ze stali kwasoodpornych, materiału przystosowanego do wysokich temperatur, odpornego na działanie ognia, zabezpieczonego przed korozją i przepalaniem. Tego typu rury kominowe są już odpowiednio droższe, a grubość ich ścianek jest odpowiednio wyższa niż w przypadku rur dedykowanych dla systemów wentylacji. To wpływa także na cenę tego typu produktów. Rury kominowe do zastosowań w systemach odprowadzania dymów i spalin są zwykle sporo droższe od klasycznych rur stosowanych w wentylacji, zwłaszcza jeśli są to rury kwasoodporne.

Materiał jakiego używa się do produkcji rur kominowych to dodatkowy czynnik, pozwalający na stworzenie odrębnej klasyfikacji tego typu produktów. W tym sensie możemy mówić o wspomnianych już wcześniej rurach kwasoodpornych, które wykonuje się z niezwykle wytrzymałej stali kwasoodpornej, o rurach wykonanych ze stali nierdzewnej czyli stali z dodatkiem chromu lub niklu, stali żaroodpornej i żarowytrzymałej oraz klasycznej stali ocynkowanej. Ten ostatni typ stali wykorzystywany jest do produkcji stosunkowo tanich rur wentylacyjnych, gdzie niepotrzebne są dodatkowe właściwości tj. podwyższona odporność na działanie żrących substancji zawartych w dymie lub spalinach, na działanie wysokich temperatur, a nierzadko również na bezpośrednie działania ognia. Poza tym rury do systemów wentylacyjnych nie muszą być posiadać grubych ścianek, co również wpływa na koszt ich wytwarzania i na ostateczną cenę produktu.