Rodzaje zamków drzwiowych, ich wady i zalety

Każdy chce czuć się bezpiecznie w swoim domu. Żyjemy w czasach, kiedy coraz częściej słyszy się o włamaniach do domów i mieszkań pod nieobecność lokatorów czy właścicieli. Istnieje jednak prosta i skuteczna metoda, aby temu zapobiec – jest nią wybór dobrej jakości zamka do drzwi.

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów zamków drzwiowych, również tych antywłamaniowych. Pogotowie zamkowe 3S-Serwis w Katowicach zajmuje się otwieraniem samochodów oraz mieszkań, sprzedażą i serwisem drzwi, ale także montażem, sprzedażą, serwisem oraz wymianą zamków. W swojej ofercie posiadają zamki zarówno standardowe, jak i antywłamaniowe lub, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, zamki dodatkowe oraz nowoczesny system klucza generalnego.

Rodzaje zamków

Istnieją dwie grupy zamków – wpuszczane, które mogą być inaczej nazywane wewnętrznymi, oraz nawierzchniowe, czyli zewnętrzne. Zamki wpuszczane, jak wskazuje ich nazwa, są wprowadzane w drzwi (znajdują się w ich środku). Za pomocą klucza, wprowadzonego do zamka, rygiel przekręca się i blokuje (lub odblokowuje) drzwi. Nie różnią się one niczym w swoim wyglądzie zarówno od jednej, jak i drugiej strony. Wśród tych zamków możemy wyróżnić zastawkowe, zapadkowe, bębenkowe, bezkluczowe, zasuwkowe, zapadkowo-zasuwkowe, rolkowe oraz hakowe. Zostały one podzielone w ten sposób ze względu na mechanizm, jakiego używa się do ich otwarcia. Najczęściej stosowanym zamkiem wpuszczanym jest zamek zapadkowo-zasuwkowy, którego częściami zaczepiającymi są zapadka i zasuwka lub taki, którego częścią zaczepiającą jest tylko zapadka, która, przesunięta o dalszy skok kluczem, pełni funkcję zasuwki.

Drugi rodzaj zamków to zamki nawierzchniowe, nazywane również zamkami wierzchnimi. Mogą być one zapadkowe, zasuwkowe, zapadkowo-zasuwkowe lub zapadkowo-zasuwkowe zespolone. Różnią się od tych poprzednich chociażby wyglądem – podczas gdy zamki wewnętrzne wyglądają tak samo z obu stron, ponieważ ich mechanizm mieści się w drzwiach, w zamkach zewnętrznych mechanizm ten znajduje się po jednej stronie drzwi. Tak więc z jednej strony otwierane są za pomocą klucza, a z drugiej – gałki. Tego rodzaju zamki figurują na stronie pogotowie-zamkowe-3s.pl jako zamki dodatkowe, ponieważ nie są one najlepszym wyjściem, jeśli chcemy ochronić się przed włamywaczami. Z drugiej strony poleca się je, kiedy chcemy zapewnić dodatkową ochronę naszym drzwiom. To zamki wpuszczane są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ znacznie trudniej jest przebić się przez ich konstrukcję (jest ona po prostu niewidoczna).

Zamki antywłamaniowe

Na rynku można także znaleźć specjalne zamki antywłamaniowe, które charakteryzują się bardziej skomplikowanym mechanizmem niż tym, który znajduje się w prostych zamkach wewnętrznych czy zewnętrznych. Dzięki takim zamkom będziemy mieć pewność, że nikt nie włamie się do naszego mieszkania czy domu, a tym samym nasze dobra będą odpowiednio chronione. Zamki tego rodzaju często bywają zamkami wielopunktowymi, które posiadają większą niż jeden liczbę punktów zamknięcia i wchodzą w skład zamków wpuszczanych.

Przed zakupem zamka do drzwi ważne jest, aby zorientować się, jakie drzwi posiadamy – czy są to drzwi lewe, czy prawe. W zależności bowiem od rodzaju drzwi, będzie nam potrzebny inny rodzaj kupowanego zamka.