Samodzielny montaż mebli – jak się do tego zabrać?

Kupiłeś meble do samodzielnego montażu, przygotowałeś narzędzia, rozłożyłeś instrukcje i… nadal nic? Nie martw się, wbrew pozorom to wcale nie takie proste. Aby szybko i skutecznie złożyć meble z przygotowanych części, trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną, nieco wiedzy i doświadczenia. Zobacz, jak zabrać się do pierwszego samodzielnego montażu mebli.

Od czego zacząć?

Przygotowania do montażu mebli należy zacząć od zgromadzenia zestawu potrzebnych do tego narzędzi. Do paczki zazwyczaj dołączone są wszystkie niezbędne śrubki, wkręty, gwoździe, nakrętki, zaślepki, kołki drewniane i inne. W zależności od rodzaju tych drobnych elementów potrzebne być mogą: śrubokręt krzyżakowy, śrubokręt minusowy, młotek, młotek gumowy. Warto także zaopatrzyć się w karton, gazety lub folię, którą osłonimy podłogę przed zarysowaniami i zniszczeniem. Po rozpakowaniu paczki należy sprawdzić, czy nie brakuje żadnego z potrzebnych elementów. Następnie warto uważnie zapoznać się z instrukcją. Pomocne będą nie tylko opisy poszczególnych kroków, ale także schematy ilustrujące etapy pracy. Gdy mamy pewność, że dobrze identyfikujemy części składowe mebla i wiemy, gdzie powinny się znaleźć, możemy przystąpić do pracy i rozpocząć np. składanie mebli z Castoramy.

Montaż mebla

Składanie większości szafek, komód czy biurek zaczynamy od dołu, czyli od podstawy. Jeśli instrukcja wskazuje inaczej, warto trzymać się zaproponowanego przez producentów opisu, aby uniknąć pomyłek. Zazwyczaj jednak pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zamontowanie nóżek pod meble. Przybijając je na samym początku unikniemy obracania ciężkiego, zmontowanego już biurka czy szafy. Następnie łączymy poszczególne części mebla w kolejności podanej w instrukcji. Na początku do podstawy montowane są boki mebla, potem blat, w ostatniej kolejności plecy, bardzo często wykonane z dykty. Jeśli komoda czy biurko mają być wyposażone w szuflady, konieczne będzie zamontowanie prowadnic przed złożeniem konstrukcji, na bocznych ściankach mebla, na określonej w instrukcji wysokości. W przypadku zastosowania drewnianych kołków należy pamiętać, aby wcześniej w odpowiednie otwory wycisnąć odrobinę kleju; widoczne śrubki warto zaślepić dołączonymi do paczki zaślepkami. Jeśli nie udaje się ich wcisnąć ręcznie, można pomóc sobie gumowym młotkiem, delikatnie uderzając w plastikową zaślepkę.

Drzwiczki, szuflady, uchwyty…

Gotowy szkielet mebla należy uzupełnić niezbędnymi detalami, które stanowić będą o jego finalnym wyglądzie i funkcjonalności. Drzwiczki przymocowujemy za pomocą przygotowanych przez producenta zawiasów – aby równo zamocować skrzydła dużej szafy, warto poprosić o pomoc drugą osobę. W przypadku szuflad zaczynamy od zmontowania ich z kilku elementów. Na tym etapie wyposażamy je także w uchwyty, do których zamocowania przeznaczone są wkręty. Następne po bokach szuflady przykręcamy prowadnice, które wraz z prowadnicami umieszczonymi po wewnętrznej stronie bocznych ścianek odpowiadać będą za płynne otwieranie i zamykanie szuflady.

Aby samodzielny montaż wyposażenia mieszkania przebiegał szybko i sprawnie, warto zawczasu wyposażyć się w zestaw narzędzi oraz wybrać meble, do których producent dołącza przejrzyste, logiczne i zrozumiałe instrukcje.