Tokarka uniwersalna – czyli jaka?

W poszukiwaniu profesjonalnych urządzeń do obróbki metalu, najczęściej spotykamy się z takimi określeniami jak obrabiarki, tokarki, frezarki, szlifierki czy wytaczarki. Większość z nich to maszyny, które można dodatkowo podzielić na uniwersalne i bardziej zaawansowane. Jaka jest różnica?

Czym jest tokarka uniwersalna?

Na przykładzie tokarek, czyli precyzyjnych urządzeń pozwalających na obróbkę metali metodą toczenia (śruby, gwinty, elementy kuliste i półokrągłe) możemy powiedzieć, że tokarka uniwersalna jest tym urządzeniem, które posiada w sobie pełny zakres czynności do standardowego użytkowania, ale bez opcji dodatkowych. Opcjami dodatkowymi może być poszerzenie funkcjonalności maszyny np. o osobne parametry czy wręcz zakup maszyn łączących w sobie tokarkę z innym sprzętem. W tej ostatniej opcji mówimy wprost o maszynach wielofunkcyjnych do obróbki metalu.

Jakie funkcje i parametry mają uniwersalne tokarki?

  • Możliwość obróbki zgrubnej, która wykańcza powierzchnie wewnętrzne oraz zewnętrzne
  • Maksymalna dokładność obrabianych powierzchni – zgodnie z projektem części i podzespołów
  • 15kW mocy silnika głównego
  • Wrzeciona trzykrotnie łożyskowane, ze stali szlachetnej i przelocie 92 mm
  • Masywna konstrukcja z jednolitego odlewu żeliwnego, która pozwala na wieloletnią bezawaryjną pracę
  • Szeroki zakres obrotów, tu najczęściej mówimy o 14-400 obr/min (na przykładzie tokarki uniwersalnej TOS Trens, typ SUI80)
  • Szeroki zakres wyposażenia w standardzie + możliwość doboru doposażenia specjalnego, które można do sprzętu dołączyć, dodając mu większą liczbę opcji

Nowoczesne maszyny do obróbki metalu są dziś podstawą nie tylko działania wielu firm, które nimi operują, ale i trzonem produkcyjnym do tworzenia elementów używanych w wielu branżach. To właśnie na takich maszynach uniwersalnych powstają części i podzespoły do innych urządzeń i produktów wykorzystywanych np. w branży meblarskiej, przemysłowej, motoryzacyjnej, transportowej czy budowlanej. Dokładność obrabiania metalu umożliwia produkcję elementów, które dzięki maszynom CNC są idealnie wykończone, bezpieczne i perfekcyjnie pasują do ich dalszego wykorzystania.