Wiosenne i letnie podtopienia – jak sobie z nimi poradzić?

Wiosenne i letnie podtopienia dają się we znaki obiektom położonym w pobliżu rzek oraz na terenach podmokłych. Zwykle skutkują zalaniem najniższych kondygnacji. Jeśli jednak powtarzają się regularnie, grożą pojawieniem się grzybów i pleśni na ścianach budynków. Wówczas oprócz wypompowania wody, czeka nas jeszcze walka z usuwaniem wilgoci nagromadzonej w murach. Osuszanie piwnic to także zmora większości właścicieli starych domów. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności mających na celu zlikwidować wilgoć, warto dokładnie przyjrzeć się metodom usuwania wilgoci dostępnym na rynku. Ważne jest, aby zatrudnić specjalistów, którzy odpowiednio rozpoznają sytuację i doradzą w kwestii wyboru najlepszego sposobu. Dostępnych jest wiele rozwiązań w kwestii radzenia sobie z wilgocią, a do standardowych należą m. in. iniekcja krystaliczna i podcinanie fundamentów, a także różne rodzaje osuszania (np. kondensacyjne, adsorpcyjne).

Żaden z tych sposobów jednak nie daje stuprocentowej ochrony i pewności, że problemy z zawilgoceniem nie wrócą. Najbardziej skuteczna jest metoda elektrofizyczna, która zastosowana została w systemie Drymat. Jej działanie polega na wykorzystaniu odwróconej elektroosmozy, a więc ciągłym wypychaniu wody z fundamentów poprzez zastosowanie działania fal elektromagnetycznych. Dzięki temu blokowane jest jednocześnie ponowne podciąganie kapilarne i woda utrzymywana jest z dala od ściany. Metoda ta nie tylko pozwala osuszyć wilgotne mury, ale zapobiega również ich ponownemu nasiąkaniu wodą. Tworzy w ten sposób samoistną, bardzo skuteczną izolację. Osuszanie piwnicy jest wysoce wydajne, ponieważ zasięg urządzenia obejmuje promień nawet do 12 m. i dociera do wszystkich ścian, podłogi oraz sufitu. System ten działa bezobsługowo. Po wcześniejszych pomiarach wykonywanych w celu wyboru najlepszej lokacji, na ścianie budynku montowane jest urządzenie osuszające, a wysyłane z niego fale elektromagnetyczne swoim zasięgiem obejmują wszystkie zajęte przez wilgoć miejsca. Dzięki temu możemy jak największym stopniu zminimalizować szkody wyrządzone przez wodę i zapobiec ich nawracaniu.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że instalacja tego urządzenia nie wymaga przeprowadzania żadnych prac budowlanych, ani dodatkowych inwestycji w środki do zwalczania mikroorganizmów. Dzięki zastosowaniu systemu Drymat zalana piwnica nie będzie już oznaczała niekończącej się, corocznej walki z wilgocią, grzybem oraz pleśnią, a dodatkową korzyścią płynącą z jego użycia jest wzrost izolacji termicznej budynku.