Różnorodność dostępnych na rynku modeli niszczarek dokumentów jest tak duża, że czasem można mieć nie lada problem z wyborem tej odpowiedniej. Pośród bogatej oferty niszczarek znajdziemy modele zróżnicowane ze względu nich zastosowanie, spełniane funkcje, różne parametry oraz dodatkowe udogodnienia.
Taka mnogość asortymentu może znacząco wydłużyć czas poszukiwania odpowiedniego urządzenia. Jak znaleźć niszczarkę idealną? Czym się kierować wybierając niszczarkę?
Wśród kryteriów wyboru odpowiedniej niszczarki takich jak jej przeznaczenie, czyli to gdzie będzie używana – w biurze czy w domu, ilość osób, które będą z niej korzystać, rodzaj cięcia – paski czy ścinki, dodatkowe funkcje typu możliwość niszczenia dyskietek, płyt CD, DVD i plastikowych kart są trzy podstawowe, od których powinniśmy rozpocząć poszukiwania.
Jednym z ważniejszych parametrów, na który musimy zwrócić uwagę dokonując wyboru jest wydajność niszczarki. Kupując niszczarkę do użytku domowego nie potrzebujemy by była tak wydajna jak urządzenie obsługujące np. całe piętro biura. W zależności od miejsca przeznaczenia, będziemy dobierać niszczarkę biorąc pod uwagę takie właściwości jak: format niszczonych dokumentów, ilość kartek niszczonych jednocześnie, przybliżona ilość dokumentów niszczonych każdego dnia (lub okresowo), ilość osób korzystających z urządzenia, dodatkowe funkcje jak zabezpieczenie przed przeciążeniem czy sygnalizator przepełnienia kosza na ścinki, możliwość niszczenia kartek ze zszywkami lub spinaczami.
Drugim istotnym kryterium jest poziom tajności niszczarki. Według normy istnieje 5 takich poziomów. W praktyce poziom bezpieczeństwa oznacza, w jaki sposób dokumenty zostaną zniszczone – na ile pasków lub ścinków różnej wielkości zostaną pocięte. Poziomy te dostosowane są ze względu na rodzaj niszczonych dokumentów, musimy wiedzieć jakie dokumenty obowiązują najwyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. dokumenty wojskowe, policyjne, rządowe), a jakie niższe (np. dokumentacja medyczna, korespondencja itp.). Poziomy bezpieczeństwa dzielimy następująco: 1 – dokumenty ogólnego użytku, 2 – dokumenty wewnętrzne, 3 – dokumenty poufne, 4 -dokumenty tajne, 5 – dokumenty ściśle tajne.
Ostatnim ważnym elementem dobrej niszczarki jest pojemnik na ścinki. Jego wielkość w dużym stopniu uzależniamy od ilości niszczonych dokumentów i miejsca gdzie dane urządzenie będzie używane. W przypadku niszczarki do użytku domowego lub dla małego biura nie ma potrzeby by pojemnik był duży, bo nie trzeba go często opróżniać i nie zapełnia się zbyt szybko ze względu na raczej małą ilość niszczonych dokumentów. Co innego w przypadku dużych biur i korporacji – tam liczy się czas i częste opróżnianie niszczarki bywa kłopotliwe. Znaczenie ma również sposób cięcia dokumentów – paski zajmują więcej miejsca, a ścinki są drobniejsze i ściślej zapełniają pojemniki, rodzaj cięcia zależy jednak w dużej mierze od poziomu bezpieczeństwa niszczarki.
Ważne są również wymiary bo jeśli urządzamy małe biuro dla firmy to ilość zajmowanego przez urządzenia biurowe miejsca jest ograniczona. Czy droższa niszczarka to lepsza niszczarka? Wiadomo, że nie zawsze droższe znaczy lepsze, jednak w przypadku niszczarek tak właśnie jest. Płacąc więcej kupimy niszczarkę o zdecydowanie lepszych parametrach, lepiej wyposażoną i posiadającą dodatkowe funkcje podnoszące komfort i efektywność użytkowania. Wśród bardzo bogatej oferty niszczarek wielu producentów, np. firmy Fellowes, Wallner czy Ideal posiada solidne i sprawdzone modele w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.