A B C urządzania magazynu

Większość firm działających na dużą skalę musi posiadać własny magazyn. Od efektywności jego pracy zależy efektywność pracy całej firmy, należy więc pamiętać o kilku ważnych zasadach przy urządzaniu go.

1193009_box_2Podstawa to kupno lub wynajem odpowiednio dużego pomieszczenia. Jeśli wielkość magazynu nie będzie odpowiadała realnym potrzebom danego przedsiębiorstwa, pomieszczenie szybko się zagraci, a odszukanie czegokolwiek w krótkim czasie będzie graniczyło z cudem.

Kolejny krok to wyposażenie magazynu w meble. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się wysokie, otwarte regały z półkami. Najlepiej jeśli będą sięgały po sam sufit, co ułatwi sprawne gospodarowanie przestrzenią.

Regały powinny być przystosowane do przechowywania konkretnych towarów. W niektórych przypadkach oznacza to wzmocnienia, dzięki którym regały są w stanie utrzymać większą wagę. W innych różnego rodzaju akcesoria, dzięki którym regały mogą być wykorzystywane do stabilnego przechowywania paczek o nietypowych kształtach.

Magazyn musi być także sprawnie zarządzany. W większości firm stosuje się w tym celu specjalne programy komputerowe, na podstawie których kontroluje się stany magazynowe i rozmieszczenie poszczególnych towarów w magazynie. W związku z tym w magazynie powinno znaleźć się także stanowisko komputerowe dla magazyniera, który zajmuje się jego obsługą.