Alternatywne metody ogrzewania – rekuperacja i klimatyzacja

Polska znajduje się w strefie klimatycznej, w której nie sposób mieszkać bez ogrzewania dlatego obecny kryzys energetyczny powodujący deficyty pozyskiwania energii z dotychczasowych źródeł wymusza na użytkownikach domów poszukiwanie innych alternatywnych sposobów ogrzewania pomieszczeń.

Jedną z zyskujących coraz większą popularność alternatyw jest rekuperacja czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jak działa rekuperacja i ogrzewanie klimatyzatorem?

Podstawowym zadaniem rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła z zużytego powietrza wydalanego w procesie wentylacji na zewnątrz i ponowne jego wykorzystanie. Przy tradycyjnym ogrzewaniu największe straty ciepła powoduje konieczność regularnego wietrzenia poszczególnych pomieszczeń domu. Stosując natomiast system rekuperacji odzyskuje się do ogrzania wnętrz ciepło z wentylacji, które w innych przypadkach zostałoby bezpowrotnie stracone.

Od niedawna nowoczesne rekuperatory dołączyły do grupy urządzeń pozwalających na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach domów. Ogrzewanie klimatyzatorem jako jedynym źródłem ciepła stało się możliwe nawet przy temperaturze powietrza na zewnątrz sięgającej -15 stopni. Oczywiście nie każdy rekuperator poradzi sobie z tym zadaniem – zależy to od jego modelu, który pomoże dobrać doradca techniczny z firmy instalującej i serwisującej tego rodzaju system grzewczy.

Warto wiedzieć, że dziś najczęściej stosuje się ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych np. wiosną czy jesienią, kiedy w domu jest już chłodno, ale nie chcemy jeszcze włączać głównego źródła ogrzewania. To również świetny sposób na dogrzanie pomieszczeń bez dodatkowych uciążliwości.

Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie rekuperacji jeszcze na etapie projektowania domu. Unika się od razu kosztownej budowy kominów do spalania paliw kopalnych. Jednakże nawet w starych domach nie jest wykluczona taka instalacja. Projektanci w celu jej poprowadzenia  mogą wykorzystać zarówno ściany, sufit lub poddasze, więc możliwości jest całkiem sporo. Najważniejsze, by budynek był odpowiednio ocieplony, a jego okna należycie szczelne. W oszacowaniu kosztów i możliwości wykonania ogrzewania klimatyzacją w istniejącym budynku nieodzowna będzie opinia specjalistów z branży np. Centrum Rekuperacji.

Ogrzewanie domu z zastosowaniem rekuperatora jest niezwykle korzystne dla zdrowia domowników. Powietrze wewnątrz budynku dzięki rekuperacji jest wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym powszechnego smogu i spalin samochodowych, wpływa też bardzo korzystnie na samopoczucie.