Apple i Google Pay – obustronna korzyść

Systemy Android i iOS nieustannie walczą o użytkownika. Jeszcze do niedawna korzystanie z usługi Google Pay w urządzeniach z systemami dostarczanymi przez markę Apple wydawało się nieprawdopodobne. Tymczasem okazuje się, że jest to rozwiązanie nie tylko możliwe, ale także bardzo korzystne dla obu usługodawców. Dlaczego tak się dzieje?

Google Pay – komfort użytkowania

Google Pay jest pewnego rodzaju odpowiednikiem Apple Pay. Zasada działania obu usług jest praktycznie taka sama: w obu dodawane są dane kart płatniczych w celu uzyskania możliwości przeprowadzania płatności bezgotówkowych. Nie jest wówczas konieczne noszenie ze sobą fizycznej karty płatniczej, a co za tym idzie – nie ma ryzyka, że karta dostanie się w niepowołane ręce.

Dzisiejsze smartfony mają wyższy poziom zabezpieczeń, bez których transakcja – w przeciwieństwie do wielu kart płatniczych – nie odbędzie się. Są bowiem zabezpieczane odciskiem palca (czytnikiem linii papilarnych) czy czytnikiem twarzy (tzw. Face ID), dzięki czemu nie ma możliwości włączenia urządzenia przez osoby trzecie.

Google Pay i Apple Play są także gwarancją, że dane o samej karcie płatniczej nie będą przetwarzane – usługa pośredniczy w transakcji i chroni te informacje. Użytkownik może mieć pewność, że zarówno jego pieniądze, jak i dane, nie zostaną przejęte przez zewnętrzne organizacje.

Czy Google Pay działa w systemie iOS?

Obecnie obowiązujące umowy handlowe nie zezwalają na to, by Google Pay działał w Polsce w systemie iOS. Usługa jest dostępna w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

W przypadku mieszkańców Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą być przeprowadzane kontrole bezpieczeństwa i procesy weryfikacyjne. Nie jest jednak wykluczone, że przy sprzyjającej koniunkturze kiedyś usługa ta będzie dostarczana np. przez serwis Przelewy24.

Choć mogłoby się wydawać, że Apple Play i Google Play to konkurencyjne do siebie usługi, to każda z nich jest skierowana do użytkowników innego systemu operacyjnego. Dzięki temu zarówno posiadacze iPhone’ów jak i urządzeń z systemem Android, mogą cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem korzystania z tego typu usług.