Autotransformatory

Autotransformatory kojarzone z elektroenergetyką mają szerokie zastosowanie w wielu urządzeniach codziennego użytku jako regulatory napięcia.

Z autotransformatorów powszechnie korzystają uczniowie w szkołach o profilach elektrycznych przeprowadzając doświadczenia, w których wymagane są pomiary przy różnych napięciach. To powszechnie stosowane urządzenie w laboratoriach czy warsztatach, niezbędne w wyposażeniu każdego majsterkowicza i punktu napraw sprzętu elektrycznego.

W momencie, gdy potrzebna jest płynna regulacja napięcia sieciowego w zakresie od 0% do 130% stosuje się właśnie autotransformatory – rodzaj uniwersalnych transformatorów. Różnica polega na tym, że autotransformator w przeciwieństwie do transformatora nie gwarantuje separacji galwanicznej od sieci elektrycznej, a używa się go, gdy potrzebna jest transformacja napięcia z niewielką przekładnią. Autotransformatory pracują z przekładnią stałą lub zmienną.

Jest kilka rodzajów najpopularniejszych autotransformatorów: 1-fazowe, 3-fazowe, laboratoryjne, autotransformatory w obudowie i autotransformatory sterowane silnikiem.

Dzięki płynnej regulacji napięcia uzyskanej dzięki autotransformatorom można zlokalizować usterkę w badanym urządzeniu obserwując zmiany natężenia prądu. Przydatne są też np. do regulacji jasności żarówek, zasilania urządzeń o napięciu innym niż napięcie stosowane w naszej sieci energetycznej (np. sprzęt elektroniczny z USA), regulacji mocy grzewczej. Urządzenia te mają powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach jak choćby w aparaturze laboratoryjnej, w galwanizacji, elektrowniach wodnych. Występują w tak popularnych urządzeniach jak ładowarki akumulatorów, zasilacze, urządzenia komputerowe i w wielu innych. Autotransformatory rozruchowe natomiast wykorzystuje się do rozruchu silników indukcyjnych o dużej mocy.

Autotransformatory dzięki zdecydowanie mniejszym gabarytom od tradycyjnych transformatorów pozwalają na znaczne oszczędności w użyciu materiałów do ich wykonania, zmniejszając tym samym koszty transportu.