Balustrady nierdzewne – kiedy i gdzie?

Wybór materiału, z którego w świeżo postawionym domu wykona się balustrady np. przy schodach wejściowych do budynku, na balkonie, tarasie lub w planowanej loggi nie jest rzeczą łatwą, dlatego warto przyjrzeć się różnym możliwościom. Drewno czy stal nierdzewna? I co sprawia, że coraz więcej osób wybiera balustrady nierdzewne? Jakie są ich zalety?

Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja w branży balustrad – już dawno nie są one tylko czysto praktycznym zabezpieczeniem przed upadkiem przy schodzeniu ze schodów, ale i atrakcyjną dekoracją, która może dodać przestrzeni ciekawego wyglądu.

Kiedy wybieramy balustrady nierdzewne?

Pierwszym powodem i sytuacją, w której wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje na balustrady nierdzewne jest chęć zapewniania domownikom trwałej i bezpiecznej formy ułatwiającej zejście ze schodów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych oraz dzieci, które łapią się poręczy balustrad po to, by np. nie wpaść w poślizg schodząc po schodach. Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej wyróżniają się wyjątkową trwałością i stabilnością. W przeciwieństwie do drewna nie niszczeją pod wpływem deszczu czy, a ich odświeżenie raz na kilkanaście lat np. przy użyciu farby jest znacznie mniej pracochłonne niż dbanie o drewno.

Na balustrady tego typu warto postawić również wówczas, gdy celem ich stworzenia jest dodanie schodom klimatycznego wyrazu i ciekawego wykończenia. W profesjonalnym firmach zajmujących się projektowaniem takich balustrad np. Marmet.waw.pl można zamówić produkty fantazyjnie powyginane, zawierające artystycznie wykręcone łuki czy cechujące się nawiązaniem do iście pałacowego stylu. Połączenie trwałości stali z takim oryginalnym jej wzorem może stanowić doskonałą ozdobę domu czy balkonu.

Po ogrodzenia i balustrady ze stali chętnie sięgamy również wtedy, gdy mamy już nieprzyjemne doświadczenia z innymi materiałami, które okazały się być słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne i po oparciu się o nie, lub po lekkim uderzeniu pojawiały się w nich np. wgniecenia. Stal jest na tyle odporna, że nie możliwości uszkodzenia jej ot tak, co sprawia, że cieszy się rosnącym gronem wymagających użytkowników.

Zaletą balustrad nierdzewnych jest również stosunkowo łatwa możliwość łączenia ich z dodatkami ze stali czy szkła. Takie kompozycje świetnie sprawdzają się na balkonach czy tarasach, ale i mogą być integralną część schodów sprawiając, że schodzenie po nich jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale i cechuje się walorami estetycznymi. W wielkich miastach bardzo często wykorzystuje się balustrady nierdzewne o proste konstrukcji, wypełnione wewnątrz płytami ze szkła czy pleksi, tak by można było przez nie widać powierzchnię obok i by jednocześnie nie można było przypadkowo przez nią przelecieć.

Balustrady wybierajmy więc wszędzie tam, gdzie idą ze sobą dwie główne potrzeby: bezpieczeństwo użytkowania oraz atrakcyjna forma wizualna.