Właściciele sklepów osiedlowych czy niewielkich punktów gastronomicznych skupiają się na zapewnieniu swoim okolicznym klientom towarów zgodnych z ich upodobaniami i wszystko działa dobrze do czasu, gdy w niedużej odległości powstanie dyskont lub hipermarket. Wtedy zaczynia się stopniowy odpływ klienteli skutkujący stałymi spadkami dochodów.
Pierwszym i najważniejszym kryterium, które zatrzyma klienta sklepu spożywczego bądź wypchnie go w ramiona konkurencji jest jakość tego co kupuje się codziennie, czyli pieczywa Oczywiście wiadomym jest iż równie ważna jest różnorodność dostępnych na półkach towarów, czym małe sklepy nie mogą konkurować z wielko powierzchniowymi, ale by zatrzymać u siebie jak najwięcej klientów trzeba zapewnić im podstawę, czyli jak najlepsze pieczywo właśnie.
Jak bardzo sprzedaż chrupiących, świeżych bułeczek zwiększa ogólną sprzedaż wie każdy sprzedawca, który zainwestował w zakup pieca, w którym wstępnie przygotowane pieczywo poddaje się procesowi odpieku, przez co kupujący otrzymuje produkt świeży, chrupiący i jeszcze ciepły – dokładnie taki, jak prosto z piekarni. Zapach świeżo wypieczonego pieczywa jest najlepszym wabikiem zachęcającym do odwiedzenia danego sklepu, a jak już się tam trafi to niejako przy okazji dokonuje się zakupu szeregu innych dodatkowych produktów.
Dostępne na rynku są rozmaite rodzaje i rozmiary pieców sklepowych, które można dostosować do wielkości posiadanej powierzchni i szacunkowej ilości obsługiwanych klientów. Warto zwrócić uwagę na to, by w piecu znajdowała się odpowiedniej jakości blacha aluminiowa perforowana, która winna być podstawowym wyposażeniem tego typu urządzenia przeznaczonym do odpieku bułek.
Świeże pieczywo dostępne od ręki sprawdzi się też doskonale na stacjach benzynowych, w małej gastronomi, a najbardziej w małych, osiedlowych sklepach, które dzięki temu mogą skutecznie konkurować z dużymi sieciami.