Boom na mieszkania z rynku pierwotnego

Przez ostatnie lata rynek pierwotny cieszył się większym zainteresowaniem ze strony nabywców niż rynek wtórny. Zdecydowanie prostsze procedury, związane z przyznaniem kredytu na zakup mieszkania bezpośrednio od inwestora, ale również możliwość uzyskania dofinansowania do kredytu na zakup mieszkania nowego w ramach programów państwowych przemawiały na korzyść zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

Zmiany w programie MdM

Obecne zasady, obowiązujące kredytobiorców zainteresowanych dofinansowaniem ze strony państwa do ich kredytu hipotecznego, dotyczą nie tylko mieszkań nowych. O dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą się również starać osoby nabywające mieszkania z rynku wtórnego oraz rodziny nabywające domy. Oczywiście podobnie jak w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, także w przypadku domów i mieszkań odkupowanych od właścicieli kredytobiorcy muszą spełniać kilka warunków, związanych z wielkością danej nieruchomości oraz ceną za metr nabywanej nieruchomości. Równie istotny jest wiek kredytobiorcy.

Dlaczego warto zainwestować w mieszkania z rynku pierwotnego

Kilka lat temu mieszkania na rynku pierwotnym były zdecydowanie tańsze niż mieszkania kupowane w podobnej lokalizacji od wcześniejszego właściciela. Wynikało to m.in. z faktu, że mieszkania kupowane bezpośrednio od inwestora były oddawane w stanie surowym, ewentualnie z tak zwanym białym montażem. Nabywca musiał więc dodatkowo zainwestować w wykończenie mieszkania. Sytuacja nieco się zmieniła, bowiem banki podwyższają kwotę kredytu o koszt wykończenia mieszkania, zatem sami inwestorzy dają swoim klientom możliwość zakupu mieszkania wykończonego zgodnie z dostępnymi standardami. W tym przypadku nabywca nieruchomości może zadecydować o rodzaju wykończenia, które zwykle jest dostępne w kilku opcjach. Wykończenie mieszkania nieznacznie podwyższa koszt nabycia całej nieruchomości, w zależności od wybranej opcji cena za metr mieszkania nowego, wykończonego przez inwestora, jest wyższa o co najmniej 150 zł. Taką opcję wybierają osoby, które chcą się wprowadzić do mieszkania w krótkim czasie po oddaniu inwestycji.

Rynek pierwotny jest wybierany przez osoby, które poszukują wymarzonego mieszkania i chcą je dostosować do własnych oczekiwań inwestując w jego urządzenie. Istnieje jednak grupa nabywców, którzy inwestują w mieszkania z rynku wtórnego. Wielu właścicieli mieszkań sprzedając własną nieruchomość oferuje m.in. możliwość przejęcia wyposażenia mieszkania, w tym sprzętu i mebli. Takie rozwiązanie może być korzystne w przypadku osób, które chcą dość szybko zamieszkać w swoim mieszkaniu, a jednocześnie odkładają jego remont na przyszłość.