Brama garażowa – jak ją wybrać?

Wybór bramy garażowej nigdy nie jest tak prosty, jak się początkowo wydaje. Teoretycznie rozważa się tutaj system otwierania i zamykania bramy, materiał z jakiego jest ona wykonana oraz to, czy ma być maksymalnie tania, czy też maksymalnie funkcjonalna – a to duża różnica! Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać bramę garażową?

Aktualnie w kategorii brama garażowa mamy do wyboru wiele różnych modeli bram oraz kilka różnych systemów napędowych. Przeglądając oferty znajdziemy między innymi:

  • Bramy uchylne – otwierane przez ruch od dołu do górnej części garażu (tu brama jest częściowo chowana). Tego typu bramy mogą być obsługiwane manualnie (są tańsze, ale w dłuższym czasie mogą stać się problematyczne w obsłudze) lub automatycznie (sterowane prądem, na pilota itd.).
  • Bramy segmentowe – poruszające się na rolkach po specjalnych prowadnicach, które w tym przypadku montuje się do ścian oraz do sufitu garażu. W momencie ich otwarcia, konstrukcja chowa się pod samym sufitem, dlatego pozwala na większość oszczędność miejsca.
  • Bramy stalowe, aluminiowe, z tworzyw sztucznych i drewniane – każda z nich różni się ceną, ale i wytrzymałością wykonania, co wpływa potem na to, jak długo będzie można ich bez problemów używać.

Dodatkowo, wybierając bramę garażową warto zwrócić uwagę na stopień jej izolacji. Standardowo bramy mogą mieć izolacją dobrą, bardzo dobrą, albo żadną – czego zalety i wady dostrzeżemy szczególnie zimą. Bramy nieizolowane mogą szybciej przymarzać, a w efekcie trudniej i dłużej będzie się je otwierało.

Brama manualna czy brama automatyczna?

Która lepiej się sprawdzi i dlaczego? Przede wszystkim bramy otwierane ręcznie polecane są osobom młodym i silnym, ale już niekoniecznie sprawdzą się dla osoby starszej, która codziennie będzie musiała „walczyć” z ich podnoszeniem ku górze i opuszczaniem do dołu. Zdecydowanie bardziej polecane są bramy automatyczne – sterowane tak, by wystarczyło nacisnąć pilota, żeby całość konstrukcji sama się otworzyła. To praktyczne rozwiązanie oszczędza nam i czas i siły.

Brama automatyczna oparta jest o napęd elektryczny – posiadający odpowiednią moc, siłę ciągnięcia i pchania oraz wpływający na żywotność całej konstrukcji. Podczas wyboru takiego napędu należy zwrócić uwagę na markę producenta i jego doświadczenie oraz sprawdzić opinie o danych napędach – najlepiej w internecie. Pod uwagę warto wziąć elektryczne napędy do bram Bennica – cechujące się dużą szybkością otwierania, trwałości i gwarancją długoletniego użytkowania.