Budujemy dom – projekt indywidualny czy gotowy?

Budowa domu to dla wielu osób życiowa decyzja poprzedzona wieloma rozmyślaniami i analizami. Każde kolejne kroki zmierzające ku stworzeniu wymarzonego miejsca również wymagają rozwagi oraz odpowiedzialności. Jednym z takich kroków jest decyzja o tym, czy dom ma być zbudowany na podstawie projektu indywidualnego, tylko dla nas czy też według projektu już gotowego.

Obydwie opcje mają swoje wady i zalety.

GOTOWY PROJEKT
Gotowych projektów w internecie nie trzeba szukać zbyt długo. Reklamy kuszą tanią ceną, zaś wizualizacje domów są atrakcyjne i bardzo estetyczne. Cena gotowego projektu jest często kilka tysięcy mniejsza niż tych przygotowywanych na zamówienie. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że jest to złudne.
Zaletą projektów gotowych jest ich pełna wizualizacja., jak również możliwość obejrzenia już ukończonych realizacji. Na forach internetowych można konsultować swoje pomysły z osobami, które budowały już dom według danego projektu.
Gotowe projekty powinny być adoptowane do indywidualnych potrzeb klienta np. wymogów działki. Warto bowiem podkreślić, iż kupując taki projekt konieczne będzie zlecenie jego adaptacji projektantowi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Projekt gotowy musi bowiem brać pod uwagę kilka zasadniczych elementów takich jak np. warunki geotechniczne, wymogi miejscowego planu zagospodarowania i jego przygotowania na mapie geodezyjnej, plany mediów (typu woda, prąd, gaz, kanalizacja). Po wdrożeniu powyższych punktów można przerabiać projekt, dobierać materiały, zmieniać budowlane technologie.

Projekt gotowy to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają szczególnych wymagań dotyczących domu, a także dla tych, którym zależy na czasie.

PROJEKT INDYWIDUALNY
Najbardziej oczywistą zaletą projektu indywidualnego jest możliwość realizacji swoich marzeń dotyczących finalnego wyglądu domu. Projektant uwaględni bowiem nasze oczekiwania i potrzeby, ale również doradzi najkorzystniejsze rozwiązania.
Stworzenie projektu indywidualnego jest czasochłonne, zatem decydując sie na to rozwiązanie, musimy wziąć pod uwagę znacznie dłuższy czas oczekiwania na projekt. Warto również pamiętać o tym, aby zlecić stworzenie projektu specjaliście, który będzie rozumiał naszą wizję i z którym będziemy w stanie zbudować dobrą komunikację.Dobrze jest więc poświęcić odpowiednio więcej czasu na znalezienie architekta, który w pełni będzie nam odpowiadał pod kątem kompetencji, ale również charakteru. Pomocny w tym może okazać się serwis Togetee.com.

Jest to swego rodzaju baza architektów z całego kraju, gdzie możemy w szybki i wygodny sposób zlecić wykonanie projketu, a następnie porównać oferty kilku firm i ostatecznie wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania.Projekt indywidualny to rozwiązanie przede wszystlkim dla osób, które mają jasno określony cel oraz potrzeby związane z domem, a przy tym są świadome faktu, iż realizacja projektu może zająć nawet kilka miesięcy.