Co jest najważniejsze w ogrodzie?

Ogród to miejsce przy domu, od którego prawidłowego urządzenia zależy późniejszy komfort użytkowania tej przestrzeni spędzania wolnego czasu. Dlatego ważne jest odpowiednie zaprojektowanie całości i wdrażanie krok po kroku zamysłu projektanta.

Ogród pełni wiele funkcji zarówno typowo użytecznych, jak i estetycznych. Domownicy mogą się w nim relaksować, ale też uprawiać aktywność sportową, a przede wszystkim ogrodniczą odnosząc tym samym pozytywne efekty zdrowotne poprzez ruch na świeżym powietrzu, a przy okazji produkując własne warzywa i owoce w zgodzie z duchem ekologii.

Funkcjonalność ogrodu zależy od odpowiedniego podzielenia go na konkretne strefy. Strefa uprawy warzyw powinna znajdować się w oddaleniu od domu i w miejscu dobrze nasłonecznionym jednocześnie w bliskości źródła wody.

Dysponując większą powierzchnią warto wziąć pod uwagę budowę niewielkiego basenu lub choćby oczka wodnego. Widok wody jest nie tylko szczególnie kojący, ale też przyciąga do ogrodu wiele ptaków.

Projektując ogród trzeba określić własne możliwości co do jego pielęgnacji. Osoby zapracowane i nie dysponujące czasem tak, jak choćby emeryci muszą pomyśleć o roślinności nie wymagającej wielu zabiegów pielęgnacyjnych no i przede wszystkim o przestrzeni do wypoczynku, czyli odpowiednio wygodnym tarasie. Dobrze wykonany taras powinien obowiązkowo chronić przed słońcem i deszczem, być wykonany z jak najlepszych materiałów oraz wyposażony w dobrej jakości meble ogrodowe.

Meble ogrodowe są bardziej niż inne meble narażone na zmienne warunki atmosferyczne dlatego należy wybierać je ze szczególną starannością. Na polskim rynku są producenci oferujący doskonałej jakości i prawidłowo zabezpieczone przed niszczeniem drewniane meble tarasowe jak np. stolbar.com.pl. Meble stanowią ważny atut dobrze urządzonego ogrodu i oprócz estetyki wykonania powinny być jak najbardziej wygodne. Nie należy też zapominać, że służą one również do spożywania posiłków na świeżym powietrzu dlatego dobrze wygospodarować oprócz strefy relaksu także kącik jadalny.

Całości dopełniają rozmaite detale wykończeniowe jak palisady, obrzeża, schody, krawężniki, a także odpowiednio dobrane ogrodzenie terenu.