Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

W dzisiejszych czasach dla wielu ludzi zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedyna szansa na zakup własnego mieszkania, czy wybudowanie domu. To także bardzo poważne zobowiązanie finansowe, dlatego zanim zdecydujemy się na taki kredyt, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

 

Przed podpisaniem umowy kredytowej warto porównać oferty w kilku bankach. Wybierz się tam osobiście i poproś o przeprowadzenie symulacji kredytu dla Twojego indywidualnego przypadku. Zwróć uwagę na wysokość miesięcznej raty, okres kredytowania, prowizję banku i możliwość wyboru rat malejących lub zaciągnięcia kredytu w walucie obcej. Z pewnością ułatwi Ci to podjęcie decyzji.

 

Musisz zastanowić się też, czy zaangażujesz w zakup lub budowę nieruchomości własne środki, czy też cała inwestycja ma być finansowana przez bank. W pierwszym przypadku musisz liczyć się z ograniczeniem swojej płynności finansowej, w drugim z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

 

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wybrać jedną spośród wielu ofert kredytowych dostępnych na rynku, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy doradcy. Jego usługi zwykle są bezpłatne, musisz jednak liczyć się z tym, że doradca nie bierze odpowiedzialności za trafność swoich porad.