Co zrobić ze zużytą baterią od laptopa?

Piętą achillesową nowoczesnego sprzętu komputerowego jest sposób jego zasilania. Dostępne na rynku baterie mają stosunkowo małą pojemność, poza tym po wielokrotnym ładowaniu pojemność baterii wyraźnie spada, co przekłada się na skrócenie czasu ich działa na jednym ładowaniu. Jeśli dla przykładu nowa bateria do laptopa średniej klasy jest w stanie wytrzymać do kilku godzin użytkowania komputera, to w przypadku zużytych baterii ten czas jest wielokrotnie krótszy. Nawet po naładowaniu do pełna, stara bateria może wyczerpać się już po kilkunastu minutach korzystania z komputera. Poza tym ładowanie takiej baterii staje się coraz dłuższe, a przez to wyjątkowo uciążliwe. To wszystko wpływa na obniżenie komfortu korzystania z laptopa poza domem, zwłaszcza w podróży, gdy nie mamy możliwości podłączenia komputera bezpośrednio do prądu. Dlatego co pewien czas warto zdecydować się na wymianę starej, zużytej baterii laptopa na nową. Co jednak w takiej sytuacji zrobić ze starą baterią?

Każda bateria do laptopa to sprzęt, który powinien podlegać specjalistycznej utylizacji. Baterie zawierają różnego rodzaju pierwiastki, których część może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, na przykład prowadzić do skażenia wód gruntowych. Dlatego zużytych baterii od laptopów, a także jednorazowych baterii alkalicznych czy małych akumulatorków powszechnie wykorzystywanych do zasilania różnego rodzaju zabawek, nigdy nie powinniśmy wyrzucać bezpośrednio do śmieci. Stare, zużyte baterie możemy zostawić w sklepie, w którym kupujemy nową baterię lub nowy sprzęt elektroniczny, a jeśli taki zakup wykonujemy przez Internet, w dowolnym sklepie zajmującym się sprzedażą urządzeń elektronicznych. W każdym większym mieście znajdziemy również punkty selektywnej zbiórki odpadów, gdzie można bezpłatnie pozostawić zużyte sprzęty elektroniczne, w tym stare komputery lub podzespoły komputerowe tj. bateria do laptopa. Jeśli nie mamy czasu na dostarczenie zużytych baterii do skupu, takie akcesoria możemy zostawić w lokalnym sklepie komputerowym. Przynajmniej w teorii nie powinno być z tym większego problemu.

Jeśli ktoś ma zmysł majsterkowicza i co nieco zna się na elektryce i elektronice, przy pomocy starej baterii może wykonać wiele prostych elektronicznych urządzeń tj. mały przenośny wiatraczki czy wyposażone we własne zasilanie elektroniczne termometry lub mini stacje pogodowe. Niepotrzebną baterię może wykorzystać również jako źródło zasilania dla niektórych rodzajów zdalnie sterowanych zabawek dziecięcych lub jako awaryjne źródło zasilania dla klasycznego sprzętu elektronicznego. Baterie do laptopa znajdziesz w wielu sklepach internetowych, np: http://www.laptopshop.pl/pol_m_Baterie-632.html.