Co zrobić, żeby przeprowadzka nie zszargała nam nerwów?

Czy przeprowadzka zawsze oznacza pasmo denerwujących problemów?

Czy musi być źródłem poważnego stresu? Naturalnie – nie! Jak ją sobie ułatwić? Trzeba koniecznie pamiętać o kilku istotnych zagadnieniach.

Przygotuj szczegółowy plan przeprowadzki

W planie przeprowadzki warto uwzględnić podział czasu na konkretne czynności, zwłaszcza na pakowanie, które może okazać się niezwykle pracochłonne. Już samo oddzielenie rzeczy przydatnych, od tych, których chcielibyśmy się pozbyć może być problematyczne, dlatego lepiej zostawić sobie zapas czasu, na wypadek, gdyby cały proces się przedłużył. Na planie dobrze jest wypisać wszystkie rzeczy, które chcielibyśmy ze sobą zabrać, zanotować czego nam brakuje, określić optymalny moment przeprowadzki itp.

Daj sobie czas!

Czas to najlepszy przyjaciel osób organizujących przeprowadzkę, dlatego pracę koniecznie trzeba zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Zacznijmy od zastanowienia się, jak długo będziemy załatwiali wszystkie niezbędne sprawy i absolutnie nie zostawiajmy nic na przysłowiową „ostatnią chwilę”. Im wcześniej zaczniemy przygotowania, tym lepiej. Nie musimy pakować na raz wszystkich sprzętów, ale sukcesywnie opakowywać te, które nie są nam aktualnie potrzebne, czyli na przykład książki, ubrania, na które nie ma aktualnie sezonu czy dodatkowe sprzęty kuchenne, zostawiając sobie tylko absolutne minimum.

Poproś kogoś o pomoc

Rodzinę lub przyjaciół! Wspólne pakowanie rzeczy to dla bliskich nam osób może być też doskonała okazja, żeby spędzić razem trochę więcej czasu jeszcze przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli w planach mamy przeprowadzki międzynarodowe. Wcześniej można się zastanowić, jak efektywnie rozdzielić zadania, by pomoc była rzeczywiście skuteczna. Bardzo dobrym i coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest też skorzystanie z usług specjalistycznej firmy przeprowadzkowej.

Zaplanuj budżet

Uwzględnij w nim należność za usługi firmy przeprowadzkowej lub, jeśli organizujesz ją samodzielnie, zaplanuj między innymi koszty transportu, cenę materiałów do pakowania czy środki potrzebne na załatwienie kwestii formalnych. Naturalnie, na inne koszty trzeba się przygotować, jeśli przeprowadzka ma miejsce na terenie Polski, a na inne, jeśli są to przeprowadzki poza granice kraju, na przykład przeprowadzki do Niemiec. Zaplanowanie budżetu może oszczędzić nam sporo nerwów.