Czy kawa może pomóc w odchudzaniu?

Kawa odchudza! To stwierdzenie to jednak mit, nie można podchodzić do tego tematu, aż tak mocno go upraszczając. Co prawda, wiemy już, że kawa służy nie tylko w celu naszego pobudzenia. Produkt ten może być pomocny również w odchudzaniu, ale przy zachowaniu pewnych warunków. Kawa może wspomóc proces odchudzania, bo zawarta w kawie kofeina ma działanie pobudzające, ale także przyspiesza metabolizm. Nie bez powodu kofeina znajduje się w wielu produktach na odchudzanie.

Oczywiście, żeby kawa pomogła nam schudnąć musimy pić ją regularnie – ok. 3-4 filiżanki dziennie, co dla niektórych jest za dużo. Dodatkowo musi być to czysta kawa (bez dodatku cukru – nawet trzcinowego, co najwyżej możemy dodać jakiś słodzik niezawierający kalorii – np. erytrytol). Możemy dodać także nieco mleka z niską zawartością tłuszczu. Kawa może być dobrym zamiennikiem dla tzw. przedtreningówki. Wypita na około 30 minut przed treningiem doda nam sił do wykonywania ćwiczeń.

Jaką kawę wybrać?

Poszczególne rodzaje kawy różnią się od siebie między innymi zawartością kofeiny. Najmniej tej substancji ma w sobie ale rozpuszczalna. Dlatego jeśli zależy nam na odchudzania, to powinniśmy jej unikać. Kawa parzona ma najwięcej kofeiny. Oczywiście wszystko zależy do sposobu parzenia. W sklepach znajdziemy również kawy ze zwiększoną zawartością kofeiny. Jeśli zależy nam na lepszym pobudzeniu, to jest to dobry wybór.Jeśli lubimy smak kawy i nie przeszkadza nam, że do kawy nie dodajemy cukru, to wybierajmy kawy wysokiej jakości.

Powinniśmy omijać kawy rozpuszczalne oraz kawy mielone (przemysłowe) najniższej jakości. Możemy spróbować kawy świeżo palonej – czyli takiej, która przyjechała do nas w krótkim czasie po wypaleniu w palarni kawy. Dobrym przykładem jest afrykańska kawa Etiopia – bardzo aromatyczna kawa pochodząca z ziaren najwyższej jakości, która zawiera sporo kofeiny, ale również oferuje świetny smak i aromat. Podsumowując – łatwiej będzie nam schudnąć kiedy będziemy pić większe ilości kawy (a o to będzie łatwiej gdy wybierzemy kawy wysokojakościowe), ale kawa sama w sobie nas nie odchudzi.