Czy sztukaterię możemy wykorzystać do nowoczesnego wystroju wnętrza ?

Sztukateria to gotowe elementy dekoracyjne wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, odlewane i montowane do podłoża. Są to między innymi gzymsy, opaski, rozety czy ornamenty. Mocuje się je przy pomocy ocynkowanych haków, śrub lub zaprawy gipsowej. Stosowane były w starożytnej architekturze, a najbardziej powszechnie używane były w okresie renesansu i baroku.

Powrót sztukaterii

Od czasów starożytności technika wykonania sztukaterii prawie się nie zmieniła. Jedynie zamiast stiuku, czyli mieszaniny piasku marmurowego, wapnia i gipsu, stosuje się gips ceramiczny. W chwili obecnej sztukateria przeżywa renesans i jest dostępna w ofercie wielu firm, np. Hoton. Architektura wnętrz z elementami dekoracyjnymi znów jest w modzie. Już nie ukrywa się jedynie w starych pałacach i kamienicach, ale wzbogaca także wnętrza nowoczesnych domów i mieszkań. W tym momencie nie jest ważne w jakim wnętrzu mieszkamy. Do każdego jest możliwość doboru sztukaterii- od najprostszej modernistycznej, do bogatych zdobień florystycznych. Stanowi ona połączenie tradycji z nowoczesnością. Ozdobione nią wnętrza zyskują eklektyczny i oryginalny styl.

Rodzaje sztukaterii do wnętrz mieszkalnych

Aktualnie dostępne są różne rodzaje sztukaterii. Mogą to być listwy, gzymsy, kolumny, pilastry oraz kornery. Wykonana z gipsu jest stosunkowo ciężka i podatna na uszkodzenia. Dlatego obecnie wykonuje się sztukaterię z poliuretanu, który zapewnia lekkość elementów, odporność na wilgoć, uderzenia i zmywanie. Łatwo się ją montuje, nie stanowi obciążenia dla konstrukcji wnętrza, a także dzięki dużej elastyczności dopasowuje się do nierównych ścian. Na rynku dostępna jest również sztukateria styropianowa. Ozdoby te są lekkie, nietoksyczne i łatwe w montażu. Przytwierdza się je do ściany przy pomocy kleju. Kiedy ten już wyschnie, styropianowe elementy można malować na dowolny kolor. Jednak w przypadku styropianu, dekoracje nie są tak dobrze widoczne, jak przy pozostałych rodzajach sztukaterii.

Sztukateria a nowoczesność

W dzisiejszych czasach sztukateria poszerza możliwości aranżacji wnętrz. W nowoczesnych mieszkaniach listwy dekoracyjne nie muszą stanowić wykończenia ścian lub być symetryczną dekoracją. We współczesnych wnętrzach splatają się na nich, tworząc załamania oraz kończąc się nagle w połowie ściany. Tradycyjna sztukateria jest biała, jednak może mieć także inną barwę. Świetnie wygląda w stonowanych kolorach, ale także w metalicznych i neonowych. Obecnie wykorzystuje się ją w różnych celach, np. listwy jako ramę dla nowoczesnej grafiki, odpowiednio dobrane rozety mogą pełnić funkcję obrazów lub tło dla wskazówek zegara, lustra oraz wieszaków ściennych na ubrania. Przy pomocy sztukaterii, np. z firmy Hoton, można interesująco obramować drzwi, okna lub wnęki.

Dzięki sztukaterii w łatwy i szybki sposób można odświeżyć wnętrze mieszkania. Stanowi niebanalną ozdobę ścian oraz sufitów. Sprawdzi się nie tylko w stylu klasycznym, ale również w nowoczesnym, z odrobiną fantazji.