Czym jest rekuperacja i jak wybrać rekuperator?

Choć dla wielu osób pojęcie rekuperacji może wydawać się zupełnie obce, to kiedy tylko wspomni się o wentylowaniu pomieszczeń i znaczeniu, jakie dla zdrowia ma oddychanie świeżym, dobrze przefiltrowanym powietrzem, sytuacja od razu się zmienia! Pod pojęciem rekuperacji kryje się ni mniej ni więcej, jak system wentylacji mechanicznej do domu, firmy, czy biura.

Jakie zadania pełni rekuperacja?

Główną jej rolą jest oczywiście sprawne i nieangażujące człowieka wymienianie domowego powietrza ze starego na nowe. Dobra rekuperacja działa tak, by szybko i wydajnie wentylować pomieszczenia, sprzyjając jednocześnie odzyskowi ciepła, tak by tego ciepła niepotrzebnie nie tracić. Klasyczny rekuperator, bo tak nazywa się główne urządzenie tego systemu i zarazem jego centralę wentylacyjną:

  • Nawiewa do wnętrza powietrze świeże, czyste i optymalne do oddychania, a wyrzuca na zewnątrz to, które jest zużyte, pełne drobnoustrojów, kurzu, szkodliwego dla zdrowa dwutlenku węgla i alergenów.
  • Filtruje świeże powietrze, które wprowadzane jest do pomieszczeń, tak by dodatkowo usunąć z niego cząsteczki pyłków, jakimi na pewno nie chcielibyśmy oddychać

Ważną rolą rekuperacji, którą szczególnie podkreślają specjaliści jest odzyskiwanie ciepła. Nawet gdybyśmy chcieli wietrzyć pomieszczenia, codziennie otwierając okna, to nie uda nam się uniknąć strat ciepła, a w przypadku rekuperatorów – owszem! Jak to działa? W okresie późnej jesieni i zimy, to powietrze, które z zewnątrz jest wprowadzane do mieszkania ogrzewanie jest ciepłem odzyskiwanym z powietrza usuwanego na zewnątrz. Oczywiście obie te „chmury” nie łączą się ze sobą, a jedynie stare ogrzewa nowe! Takie działanie pozwala wprost na oszczędności energii elektrycznej i co za tym idzie, mniejsze koszty energii i niższe rachunki.

Jak wybrać dobry rekuperator? Pod uwagę należy wziąć pięć konkretnych jego cech.

  • Wydajność
  • Małe zużycie energii elektrycznej i odzysk ciepła
  • Wygodne i intuicyjne sterowanie lub automatyczny bypass
  • Cichą pracę urządzenia (nikt z nas nie lubi szumów!)
  • Gwarancję producenta lub sprzedawcy – czy ją daje i czy zapewnia serwis urządzenia

Wysokiej klasy rekuperatory z gwarancją i wsparciem w zakresie ewentualnego przyszłego serwisu zapewnia firma Comair, która jest jedną z najbardziej znanych w kategorii wentylacja Częstochowa. Co ważne, decydując się na skorzystanie z oferty można drogą online poprosić jej specjalistów o wstępną, darmową i niezobowiązującą wycenę.