Czym powinna się charakteryzować dobra firma sprzątająca?

Czystość w biurze czy budynkach mieszkalnych to podstawa. Nieważne, czy osiedle, na którym mieszkamy bądź pracujemy jest nowe czy stare – na klatce schodowej i chodniku przed nią zawsze powinien panować porządek. W niektórych przypadkach, na przykład w prywatnych kamienicach, sprzątaniem zajmuje się jedna bądź dwie osoby, które tam mieszkają. Co zrobić, kiedy pracy jest więcej, a my musimy zatrudnić firmę sprzątającą? Czym powinno się charakteryzować takie przedsiębiorstwo?

Przede wszystkim profesjonalizm

Po profesjonalizmie firmy można określić, czy jest ona dobra. Istnieje kilka sposobów, aby to sprawdzić. Przede wszystkim w dzisiejszych czasach istotne jest posiadanie strony internetowej. Jeśli firma nie posiada takiej wirtualnej witryny, może się okazać, że nie jest to przedsiębiorstwo z doświadczeniem, a jedynie grupa osób, która uważa, że potrafi sprzątać i właściwie mogłaby to robić dla pieniędzy. O renomie firmy można się też przekonać, dzwoniąc do niej i pytając o zakres usług. W krąg działalności takiego przedsiębiorstwa może wchodzić naprawdę dużo pojedynczych czynności, ale również specjalistyczne usługi czyszczenia. Jeśli osoba odbierająca telefon powie nam, że firma „zajmuje się sprzątaniem” i nie będzie potrafiła dokładnie wymienić konkretnego rodzaju prac, powinniśmy raczej poszukać innego przedsiębiorstwa. Z kolei kiedy pracownik firmy, z którym rozmawiamy, będzie charakteryzował się profesjonalnym podejściem, możemy być pewni, że znaleźliśmy dobre przedsiębiorstwo sprzątające. Jedną z profesjonalnych firm sprzątających, posiadających swoją stronę internetową, jest MBT Engineering.

Terminowość i rzetelność

Zlecenie może dotyczyć jednorazowego dużego sprzątania, jak chociażby w przypadku uporządkowania placu budowy, a może to być czyszczenie klatek schodowych dwa lub trzy razy w tygodniu. Rodzaj pracy nie powinien być istotny, priorytet stanowi natomiast dotrzymywanie terminów. Jeśli na pytanie, w jakim czasie uda się wykonać zlecenie, nie otrzymamy od pracownika firmy sprzątającej konkretnej odpowiedzi, będzie to znaczyło, że tak naprawdę prace mogą trwać jeden dzień, ale równie dobrze mogą się przeciągnąć do trzech dni. Dlatego podczas rozmowy dobrze jest wybadać rozmówcę. Rzetelność wykonywanej pracy także jest ważna. Jeśli umawiamy się z przedstawicielem firmy, że osoby sprzątające będą przychodziły trzy razy w tygodniu – w poniedziałek, środę i piątek – niedopuszczalna jest sytuacja pominięcia któregokolwiek z umówionych terminów. Musimy pamiętać, że to my ponosimy koszty usługi, więc jesteśmy zmuszeni pilnować przestrzegania warunków umowy. Rzetelność przedsiębiorstwa trudno sprawdzić podczas pierwszej rozmowy z przedstawicielem firmy, ale na to również jest sposób. W dobie internetu w sieci można znaleźć właściwie wszystko. Wystarczy poszukać opinii o firmie, którą jesteśmy zainteresowani. Informacji na ten temat mogą dostarczyć fora internetowe lub opinie zamieszczone bezpośrednio na stronie przedsiębiorstwa (przy czym pamiętajmy, że w takim przypadku może się okazać, że administrator strony kasuje niepochlebne opinie, zostawiając jedynie te pozytywne). Solidna firma sprzątająca charakteryzuje się przede wszystkim dobrymi opiniami. Można o nie pytać wśród znajomych, którzy także korzystają z ofert takich przedsiębiorstw, bądź rozejrzeć się w internecie. Rzetelna firma sprzątająca dba o swój profesjonalizm. Jej fachowość można sprawdzić na przykład na stronie internetowej. W przypadku firmy MBT Engineering wysoki poziom profesjonalizmu działania można określić po wyliczeniu sprzątanych powierzchni oraz po zakresie wykonywania specjalistycznych usług sprzątających.