Czym są domy z prefabrykatów betonowych i jakie są ich korzyści?

Domy budowane z prefabrykatów betonowych to nowoczesny sposób na to, by przyspieszyć cały proces budowy, ograniczając przy tym jej koszty i czas pracy całej ekipy budowlanej. Opcja ta ma szczególne znaczenie w czasach rosnących cen zarówno materiałów budowlanych, jak i robocizny, dlatego też skłania się ku niej coraz więcej osób.

Jak powstają domy z prefabrykatów betonowych?

Odpowiedź na to pytanie wymaga przede wszystkim zrozumienia tego, czym są prefabrykaty. To gotowe już elementy budowlane, których nie produkuje się od zera na placu budowy, a jedynie je tam łączy. Same domy z prefabrykatów betonowych:

  • Powstają dzięki temu znacznie szybciej – zwykle ich budowa do stanu surowego otwartego nie trwa dłużej niż trzy miesiące
  • Nie wymagają zatrudniania wielkiej ekipy budowlanej, bo elementy łączą na miejscu i stawiają fachowcy od domów prefabrykowanych, którzy znają cały system i od lat specjalizują się w takich realizacjach
  • Są tańsze nie tylko trwalsze i bardziej energooszczędne do domów budowanych tradycyjnie, ale i po prostu tańsze
  • Nie wymagają np. mozolnego murowania ścian z pustaków ceramicznych czy gazobetonu, bo tutaj całe ściany są prefabrykowane (przygotowywane wcześniej jako gotowe elementu płytowe) i montowane o wiele szybciej. Do tego na etapie montażu ścian zewnętrznych robi się od razu ścianki działowe (zgodnie z projektem).

Podobnie, na miejscu budowy łączy się całe, już gotowe elementy schodów, balkonów i stropów, co upraszcza budowę i czynią ją niezależną od warunków atmosferycznych. Przykład: nie trzeba czekać aż wylany beton zaschnie, bo przywiezione elementy modułowe już są suche, trwałe, zwarte i gotowe do postawienia w swoim miejscu.

Tworzeniem takich specjalistycznych, gotowych modułów zajmuje się producent prefabrykatów, Budmater.pl. To tej firmie można zlecić zarówno wykonanie od A do Z samych elementów budowlanych do ich późniejszego wykorzystania na placu budowy, jak i powierzyć proces całej budowy domu na bazie prefabrykatów. Taka technologia zapewnia dziś niższe ceny i o wiele szybszy efekt końcowy budowy!