Czym wyróżnia się styl New York?

Jeśli chcemy, by wnętrze naszego mieszkania wyróżniało się subtelną elegancją i spójnością aranżacji, warto zdecydować się na konkretny styl, w jakim urządzimy jego wnętrze. W zależności od własnych upodobań oraz charakterystyki samego mieszkania, możemy sięgnąć do popularnego dziś stylu holenderskiego czy skandynawskiego, zdecydować się na urządzenie mieszkania w stylu retro, w stylu rustykalnym lub industrialnym. Gdy jesteśmy miłośnikami klasyki, która nie boi się akcentów nowoczesności, odpowiedzią na nasze potrzeby może być styl nowojorski. Ten specyficzny styl, choć cieszy się dziś nieco mniejszą popularnością, to jednak daje nam unikalną możliwość stworzenia wnętrza nie tylko funkcjonalnego, ale i niezwykle luksusowego. Przy czym określenie luksusowy nie jest w tym przypadku synonimem bezgranicznego bogactwa i przepychu. Chodzi tu raczej o luksus w sensie szlachetności i najwyższej jakości materiałów, które wykorzystamy w aranżacji wnętrza naszego mieszkania.

Kolor ma znaczenie

Wnętrza mieszkań urządzonych w stylu New York, nie boją się intensywnych kolorów. Wręcz przeciwnie, kolory wyblakłe, nijakie, bez wyrazu i głębi, nie mają racji bytu we wnętrzach aspirujących do miana wnętrz luksusowych. Styl nowojorski chętnie sięga po wyraziste kolory tj. ciemne odcienie czerwieni, zielenie czy brązy. Oczywiście, jeśli tylko uważamy, że ciemne kolory nie pasują do wnętrza naszego niewielkiego mieszkania, nie musimy iść w tym kierunku. Intensywny kolor możemy zastąpić klasyczną bielą, która w optyczny sposób powiększy przestrzeń naszego mieszkania. W tym przypadku biel warto jednak złamać ciemnym kolorem dodatków. Takim kolorem może być czerń, brąz czy czerwień. Co ważne, wnętrze w stylu nowojorskim powinno być utrzymane w jednej dominującej kolorystyce. Zbyt wiele kolorów w takim wnętrzu zaburzy spójność koncepcji, przez co sam zamierzony przez nas sposób aranżacji wnętrza stanie się mniej czytelny i mniej efektowny w odbiorze.

Drewniane meble i metalowe detale

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, styl nowojorski to połączenie klasyki z nowoczesnością. Meble, jakie wybieramy do tak urządzonego wnętrza, powinny być meblami wyróżniającymi się wysoką jakością wykonania. Najlepiej, gdy są to stosunkowo masywne meble drewniane, co dobrze koresponduje z intensywną kolorystką wnętrz oraz z innymi dodatkami, charakterystycznymi dla tego stylu aranżacji wnętrz mieszkalnych, z ciężkimi zasłonami, dużymi poduszkami, wzorzystymi, wełnianymi dywanami itd. Co warte podkreślenia, wnętrza mieszkań urządzonych w stylu New York nie boją się nowoczesnych akcentów. Zatem bez przeszkód możemy sięgać po przedmioty wykonane ze szkła i chromowanego metalu, które nadadzą całości kompozycji bardziej nowoczesnego charakteru. Ważne jedynie, aby były to przedmioty dobre jakościowo, wyróżniające się efektownym wyglądem, ale raczej o klasycznej formie. Designerskie bryły nie pasują do luksusowego i klasycznie urządzonego wnętrza. Nie powinniśmy również przesadzać z ilością takich nowoczesnych dodatków. Zachowując umiar, stworzymy bardziej spójną kompozycję, która zachwyci szlachetną elegancją i nowoczesną funkcjonalnością tak urządzonego wnętrza.

Klasyczny styl nowojorski to dobry pomysł dla osób dysponujących nieco bardziej zasobnym portfelem, które mogą pozwolić sobie na zakup przedmiotów wykonanych ze szlachetnych, dobrych jakościowo materiałów. To także dobry pomysł dla tych osób, które nad dominację nowoczesności przedkładają wygodę i elegancję klasycznych rozwiązań architektonicznych i umiłowanie do pięknych drewnianych mebli czy obszernych mebli wypoczynkowych.